Izraelski dziennikarz: Nie ma dla nas tematów tabu

Adar Primor cztery lata temu zrezygnował z pracy w dzienniku Haaretz, by zostać szefem kanału informacyjnego i24 News. Jak zapewniał podczas spotkania ze studentami dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, jego telewizja jest jedyną w pełni niezależną międzynarodową stacją na świecie.

Primor to redaktor naczelny izraelskiego anglojęzycznego kanału informacyjnego i24 News. Ma bardzo bogate i zróżnicowane doświadczenie medialne: pracował m.in. jako szef newsroomu zajmującego się sprawami międzynarodowymi w dzienniku Haaretz, który sam określa jako izraelski New York Times, oraz korespondent zagraniczny izraelskiego radio publicznego Kol Israel.

i24 News to kanał nadający 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu w trzech językach: angielskim, arabskim i francuskim. Pokazuje widzom izraelską i środkowowschodnią perspektywę. Jego zasięg wynosi miliard odbiorców.

– Naszym celem jest przedstawienie Izraela międzynarodowej publiczności i pokazanie, co Izrael ma wspólnego z resztą świata – mówił Adar Primor. – Izrael i Polska są ostatnio do siebie podobne. W Polsce wiele mówi się o zagrożeniu dla wolności słowa. To brzmi znajomo dla mieszkańców Izraela. W obu tych krajach politycy uważają, że ich wizerunek jest zły.

Primor zdaje sobie sprawę z tego, że coraz trudniej jest zachować obiektywizm w dziennikarstwie. – Dla nas to łatwe, bo jesteśmy niezależni. Nie jesteśmy częścią niczyjej propagandy. Nie ma dla nas tematów tabu. Jestem szczęśliwy, że znalazłem się w tym miejscu.

Spotkanie z Adarem Primorem odbyło się 5 czerwca w ramach projektu “Izrael okiem reportera” organizowanego przez: Ambasadę Izraela w Polsce, Gazetę Wyborczą, Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW.