Macron: Antysyjonizm jest formą antysemityzmu

Emmanuel Macron przemawia podczas uroczystości upamiętniającej ofiary wojny, lipiec 2017, fot. screen Emmanuel Macron Facebook

Francuski prezydent, Emmanuel Macron, podczas uroczystości upamiętniającej żydowskie ofiary wojny, powiedział, że Francja musi wziąć odpowiedzialność za reżim Vichy i współpracę z nazistami.

Uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę deportacji Żydów z Paryża odbyła się w niedzielę. Wziął w niej udział izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Macron zaatakował w przemówieniu Marine Le Pen i innych polityków, którzy uważają, że rząd Vichy w czasie wojny nie reprezentował Francji. “To prawda, że Vichy nie reprezentował całej Francji, ale był rządem Francji i był odpowiedzialny za deportowanie francuskich Żydów” – podkreślił Macron. Przyznał też, że negowanie lub ukrywanie roli Francji w czasie drugiej wojny światowej jest hańbą.

Macron potępił degacjonistów Holokaustu oraz francuski antysemityzm, mówiąc, że przybrał on dziś nowy kształt, oraz że należy przeciwstawiać się tendencjom antysyjonistycznym i antyizraelskim. “To nowy rodzaj antysemityzmu”.