Ocalona z Zagłady zamordowana w Paryżu

Dwóch mężczyzn zostało oskarżonych o zabójstwo 85-letniej Mireille Knoll. Ofiara została ugodzona nożem i podpalona w jej mieszkaniu w Paryżu. Zbrodnia ma podłoże antysemickie.

Krewni Mireille Knoll, ocalonej z Zagłady, która została zamordowana w piątek, powiedzieli izraelskim mediom, że kobieta znała jednego z napastników. Od wielu lat był jej sąsiadem. “Na początku nie byliśmy pewni, czy to morderstwo było spowodowane antysemityzmem. Czekaliśmy, aż policja to powie. Teraz znamy prawdę” – powiedział dziennikarzom syn ofiary, Daniel. “Do dziś nie odczuwałem we Francji antysemityzmu. Oczywiście, byli tu niebezpieczni muzułmańscy ekstremiści, ale do dziś nie czułem się zagrożony.

Noa Goldfarb, wnuczka ofiary, potwierdza, że jej babcia znała jednego z napastników odkąd był siedmioletnim chłopcem.

Mireille Knoll już wcześniej zawiadamiała policję, że sąsiad grozi jej śmiercią.

Sprawcy zostali oskarżeni o morderstwo z premedytacją, motywowane antysemityzmem. Ofiara miała co najmniej 11 ran kłutych. Jej ciało zostało też podpalone.

“Dwadzieścia lat temu wyjechałam z Paryża, wiedząc, że nie ma tam ani mojej przyszłości, ani przyszłości narodu żydowskiego” – napisała Goldfarb na Facebooku. “Babcia została ugodzona nożem 11 razy przez muzułmańskiego sąsiada, którego dobrze znała, i który zadbał o to, by podpalić jej dom i nie zostawić nam nawet jednej pamiątki, listu, fotografii, byśmy mogli ją zapamiętać. Mamy tylko nasze łzy i siebie nawzajem”.

Knoll, jako dziecko, uniknęła wywiezienia do obozu w czasie wojny. Ukrywała się we Francji.

Rok temu we Francji 66-letnia nauczycielka Sarah Halimi została zamordowana przez swojego muzułmańskiego sąsiada. W tym przypadku prokuratura wyłączyła ze śledztwa motyw antysemityzmu, przeciwko czemu protestowały organizacje żydowskie.