Czy polscy politycy potępią zamach w Pittsburghu?

Wczoraj w Pittsburghu zamachowiec zastrzelił w synagodze 11 osób. Szef miejscowego FBI powiedział, że to “najbardziej przerażające miejsce zbrodni”, jakie widział w ciągu 22 lat spędzonych w FBI. Kondolencje i wyrazy potępienia przesłali politycy amerykańscy, europejscy i izraelscy.

Zajrzałam na Twittera pana Andrzeja Dudy i pana Mateusza Morawieckiego. Nic. Wiem, że jest weekend, kampania przed drugą turą wyborów oraz zmiana czasu. Ale jakoś chciałabym wierzyć, że najważniejszych polityków w moim kraju to obchodzi. Bo gdyby ich obeszło, to zrozumieliby, że jesteśmy tylko o jeden krok przed podobną sytuacją.

Zamachowiec z Pittsburgha był wkurzony “napływem imigrantów” oraz tym, że “Żydzi im pomagają”. Krzyczał, że “wszyscy Żydzi muszą umrzeć”.

Niedawno w polskim Internecie popularny był filmik o imigrantach, polecany przez samego ministra kultury. Natomiast polska prokurator, mianowana przez prokuratora generalnego, dostrzegła poetykę i prawo do wolności słowa w użytym przez byłego księdza, nacjonalistę wezwaniu “Czas na żniwa”, gdy pisał w felietonie o Żydach, porównując ich do kąkola.

W czwartek w Parlamencie Europejskim głosowano nad rezolucją potępiającą ruchy faszystowskie odradzające się w Europie. Europosłowie z PiS nie poparli tego dokumentu.

Czy wyciągamy z tego jakieś wnioski?

Katarzyna Markusz

AKTUALIZACJA: Już po opublikowaniu tego felietonu, w niedzielne przedpołudnie, na stronie prezydent.pl zostały opublikowane kondolencje. Nie zmienia to jednak faktu, że formacja polityczna, z której wywodzi się Andrzej Duda nie robi postępów w walce z antysemityzmem i ksenofobią w Polsce. PiS przymyka oczy na rosnący w siłę nacjonalizm, co może doprowadzić do tragedii i w naszym kraju.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.