Nacjonaliści z Włoch przyjadą na Marsz Niepodległości do Warszawy?

Fot. La Repubblica/YouTube screen

W niedzielę maszerowali we Włoszech, wznosząc ręce w geście faszystowskiego pozdrowienia. Czy 11 listopada pojawią się w Warszawie? Członkowie organizacji Forza Nuova (Nowa Siła) brali udział w Marszu Niepodległości już kilka razy, a w 2015 r. odwiedzili polski Sejm.

Włoscy nacjonaliści w niedzielę zorganizowali marsz w rodzinnej miejscowości Benito Mussoliniego, Predappio. W ten sposób uczcili rocznicę “marszu na Rzym”, faszystowskiego zamachu stanu z 1922 r. Jedna z organizatorek niedzielnego zgromadzenia, Selene Ticchi, założyła koszulkę z napisem “Auschwitzland” stylizowanym na logo Disneylandu.

Po tym, jak zdjęcia kobiety w obraźliwej koszulce obiegły media społecznościowe, poseł Francesco Laforgia wystąpił w parlamencie, zwracając się do ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego. “Apologia faszyzmu jest zakazana we włoskim systemie prawnym” – powiedziała Laforgia. “Pytam ministra, czy zamierza zastosować to prawo, czy podziela porównanie obozu zagłady z placem zabaw i jakie środki zamierza podjąć w celu uniknięcia powtórzenia się takich epizodów”.

Ticchi żartowała ze swojej koszulki, mówiąc, że to “przejaw czarnego humoru”.

Czy tacy ludzie pojawią się w Warszawie, by wziąć udział w Marszu Niepodległości? Może dlatego z udziału w nim wycofał się marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezydent Andrzej Duda?

Może tylko napawać smutkiem, że największa impreza w ramach stulecia polskiej niepodległości jest organizowana przez grupy nacjonalistów, nad którymi państwo polskie nie sprawuje żadnej kontroli, i z którymi – najwyraźniej – przedstawiciele władzy wstydzą się oficjalnie iść pod rękę.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.