“ONR, niestety, działa legalnie”. Konferencja “Nie dla nienawiści” w Muzeum Polin

– Dyskryminacja zaczyna się od słowa, od zaniechania, a potem są czyny i piece – mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas seminarium “Nie dla nienawiści” zorganizowanego 27 czerwca w muzeum Polin przez AJC Central Europe i warszawski Urząd Miasta.

W konferencji brali udział samorządowcy, prezydenci polskich miast oraz lokalni działacze, pracujący na rzecz upamiętniania żydowskiego dziedzictwa. – Nie można zrozumieć historii polskich miast bez historii polskich Żydów – mówił, otwierając seminarium, prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Polin. – Różnorodność mogła być źródłem siły. Nic tak nie odejmuje sił, jak wewnętrzne spory. Nienawiść nie służy ani rozwojowi, ani pokojowi.

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreśliła, że przypadki agresji na tle narodowościowym, etnicznym i religijnym zdarzają się coraz częściej. – Jednym z naszych obowiązków jest sprzeciwiać się tego typu nienawiści – zapewniła. – Najbliższe lata będą czasem próby dla wielu osób. Trzeba reagować.

Agnieszka Markiewicz, dyrektor AJC Central Europe, podkreśliła, że nie może być akceptacji dla antysemityzmu. – Niezbędne jest podejmowanie działań na różnych szczeblach. To, co się dzieje lokalnie, determinuje, czy żyjemy w przestrzeni przyjaznej.

Działania samorządów doceniła też ambasador Izraela, Anna Azari. – Oby były one długotrwałe – powiedziała.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zapewniał, że z kibicami chodzi na treningi bokserskie. Bierze też udział w wydarzeniach organizowanych przez wspólnotę muzułmańską i marszach przeciwko nienawiści. Jego zdaniem integracja poprzez sport jest dobrym rozwiązaniem. – Jeśli rozmawiamy ze sobą, to agresja się łagodzi.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zauważa, że samorządowcy nie są odporni na oportunizm i konformizm. – Są tacy, którzy udają, że nie ma żadnego problemu. Pewnie można stracić na tym fragment elektoratu – mówi Adamowicz. Nowelizację ustawy o IPN nazywa “idiotyczną i złą”.

Zdaniem wiceprezydenta Warszawy, Włodzimierza Paszyńskiego, stolica podkreśla różnorodność, którą “należy pielęgnować, dbać o nią, czynić z niej wizytówkę”.

27 czerwca to również rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku. – To przypomnienie, do czego może prowadzić nienawiść – mówi prezydent tego miasta, Tadeusz Truskolaski. – Znając historię, musimy przeciwdziałać, chociaż nie zawsze się to udaje. ONR, niestety, działa legalnie. My nie mamy instrumentów, by im odmówić zgromadzeń. W Hajnówce burmistrz odmówił, sąd tę decyzję uchylił, i marsz się odbył.

Prezydenci miast wspólnie zaapelowali o walkę z mową nienawiści i uprzedzeniami.

Celem seminarium „NIE dla NIEnawiści: Miasta wobec uprzedzeń etnicznych i religijnych” była wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania antysemityzmowi i ksenofobii. Patronat nad tym wydarzeniem objęła Unia Metropolii Polskich.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!