59 amerykańskich senatorów protestuje przeciwko polskiej ustawie dotyczącej restytucji

Grupa amerykańskich senatorów podpisała list wzywający Polskę do zmiany projektu ustawy dotyczącej restytucji, ponieważ ich zdaniem nowe prawo dyskryminuje osoby mieszkające w USA.

List w poniedziałek trafił do premiera Mateusza Morawieckiego. Dokument zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z prawem restytucja dotyczyłaby jedynie osób posiadających polskie obywatelstwo oraz byłaby możliwa tylko w przypadku “spadkobierców w pierwszej linii” (tj. małżonków, dzieci, wnuków).

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że projekt ustawy, w obecnej formie, dyskryminowałby praktycznie wszystkich amerykańskich ocalałych i spadkobierców, ponieważ nie są oni obecnie obywatelami Polski i nie byli mieszkańcami Polski, gdy ich własność została znacjonalizowana” – napisano w liście.

Eksperci szacują, że ofiary Zagłady i żydowskie instytucje straciły w Polsce w czasie wojny mienie o łącznej wartości przekraczającej 1 miliard dolarów. Polska nie ma przepisów regulujących restytucję własności prywatnej. Do tej pory restytucji podlegało mienie wspólnot religijnych.