Morawiecki zapewnia, że sprawa zwrotu mienia Amerykanom żydowskiego pochodzenia, jest uregulowana

Mateusz Morawiecki, fot. Kancelaria Premiera - Expose premiera Mateusza Morawieckiego, Domena publiczna

Premier Morawiecki powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że sprawa zwrotu mienia Amerykanom żydowskiego pochodzenia, jest całkowicie uregulowana. Jego zdaniem oczekiwania, by “Polska zadośćuczyniła za niemieckie zbrodnie oparte są na fundamentalnym nieporozumieniu”.

Premier odniósł się w ten sposób do słów sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo, który we wtorek powiedział: “Wzywam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w czasie Holokaustu”.

Morawiecki zaznacza, że Polska była ofiarą Niemiec i Związku Radzieckiego. Dlatego to Polska ma prawo “żądać odszkodowań”. Przypomniał też, że sprawa odszkodowań dla obywateli amerykańskich została już uregulowana, gdy w 1960 r. Polska podpisała z USA umowę odszkodowawczą, która zwalnia Polskę “z tej odpowiedzialności”.

Zdaniem polskiego rządu to Niemcy wciąż nie zrekompensowały strat, jakie Polska poniosła w wyniku II wojny światowej. Obecny rząd wycenia ich wartość na 650-700 miliardów dolarów.

Morawiecki powiedział, że pokazał Mike’owi Pence’owi zdjęcia zniszczonej w czasie wojny Warszawy. “Widziałem, że był tym poruszony”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!