Polska nie weźmie udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej po słowach szefa izraelskiego MSZ

Fot. @tvp_info/Twitter

W niedzielę nowy minister spraw zagranicznych Izraela, Israel Katz, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że “było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami”. Polska strona w związku z tym odwołała udział Jacka Czaputowicza w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się we wtorek w Izraelu. Do Jerozolimy wybiera się natomiast Victor Orban, premier Węgier, uważany za jednego z najbliższych politycznych przyjaciół PiS, który nie zamierza odwoływać spotkania z Netanjahu. Polska rozważa natomiast wycofanie swego ambasadora z Izraela.

“Czekamy na stanowczą reakcję na karygodne, niedopuszczalne i rasistowskie słowa nowopowołanego ministra spraw zagranicznych Izraela” – tak dziś rano mówił premier Mateusz Morawiecki. “To jest coś, co na pewno nie może pozostać bez reakcji. To z mojej strony jest sprawa oczywista. Jeżeli takiej reakcji po tamtej stronie nie będzie, to będziemy życzyli jak najlepszych obrad, ale minister Jacek Czaputowicz również nie uda się tam na to spotkanie do Izraela”.

https://twitter.com/tvp_info/status/1097419026605723648

“Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami” – wyznał w izraelskiej telewizji Israel Katz, nowy minister spraw zagranicznych. “To jest to, co mówił Icchak Szamir, to Polacy zamordowali jego ojca. On mówił, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Szamir był izraelskim premierem, który urodził się na Kresach Wschodnich, a do Palestyny wyemigrował w 1935 r., zostawiając w Polsce rodziców i rodzeństwo. Wszyscy oni zginęli w czasie wojny.

Głos w sprawie zabrał też Naftali Bennett, minister do spraw diaspory, który powiedział: “Wielu Polaków współpracowało z nazistami. Ale Polacy byli także ofiarami okupacji hitlerowskiej. Myślę, że Polska dzisiaj jest i będzie przyjacielem Izraela. Życie różnie się układa, ale nie możemy zbudować przyszłości opartej na wymazaniu przeszłości”.

Mimo to pojawiły się głosy, że polski rząd rozważa wycofanie ambasadora w Izraelu.