Netanjahu: Liczę na współpracę z Macronem

"Paris Night" by Benh LIEU SONG - Own work. Licensed under GFDL via Wikimedia Commons

Większość Izraelczyków z zadowoleniem przyjęła wynik wyborów we Francji. Emmanuel Macron pokonał w drugiej turze kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen. Macron to najmłodszy prezydent Francji od czasu Napoleona.

“Liczę na współpracę z prezydentem-elektem w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom i wykorzystywaniu wspólnych możliwości stojących przed naszymi obiema demokracjami” – zapewnił premier Izraela, Benjamin Netanjahu.

“Jednym z największych zagrożeń dzisiejszego świata jest radykalny islamski terroryzm, który uderzył w Paryżu i Jerozolimie oraz wielu innych miastach na całym świecie. Francja i Izrael to długoletni sojusznicy i jestem pewien, że będziemy nadal pogłębiać nasze relacje” – dodał Netanjahu.

Szelli Jachimowicz z Izraelskiej Partii Pracy powiedziała: “Francuska demokracja zwyciężyła, a antysemityzm został pokonany. Wybór Macrona wzmacnia Unię Europejską”.

Oren Hazen z Likudu, który wspierał Le Pen, stwierdził, że martwi się o to, co francuski wybór oznacza dla walki z terroryzmem i islamskim ekstremizmem. “Mam nadzieję, że nowy prezydent będzie wiedział jak walczyć silną ręką z radykalnym islamem i rosnącym globalnym terroryzmem”.

Przed wyborami Macron zapowiedział, że sprzeciwia się jednostronnemu uznaniu państwa palestyńskiego i woli, by stało się to w wyniku procesu pokojowego.