Izrael krytykuje Marine Le Pen

Marine Le Pen; fot. JÄNNICK Jérémy. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Izrael potępił ultraprawicową kandydatkę na prezydenta Francji, Marine Le Pen, za stwierdzenie, że jej kraj nie ponosi odpowiedzialności za deportacje tysięcy Żydów do obozów śmierci w 1942 roku.

“Ta deklaracja stoi w sprzeczności z prawdą historyczną, wyrażaną w oświadczeniach kolejnych francuskich prezydentów, którzy uznawali francuską odpowiedzialność za los francuskich Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu” – napisano w oświadczeniu MSZ Izraela, opublikowanym w poniedziałek. Dzień wcześniej Le Pen w wywiadzie dla RTL i Le Figaro odcięła się od francuskiej odpowiedzialności za deportacje w czasie wojny.

Izraelskie MSZ przypomina, że we Francji organizowane są uroczystości upamiętniające zamordowanych Żydów, a wiedza na temat Zagłady jest elementem systemu edukacji. “Oba te elementy są ważną częścią walki z antysemityzmem, który niestety znów podnosi swoją głowę”.

Le Pen jest szefową Frontu Narodowego. W sondażach przedwyborczych znajduje się na czele notowań. W niedzielę dziennikarze zapytali ją o deportację 13152 Żydów w ramach obławy Vel d’Hiv w Paryżu. Było to największe masowe aresztowanie francuskich Żydów w czasie wojny. Doszło do niego 16 i 17 lipca 1942 roku. W operacji wzięło udział około 9000 policjantów oddelegowanych przez rząd Vichy.

“Uważam, że Francja nie jest odpowiedzialna za Vel d’Hiv” – powiedziała Le Pen. “Jeżeli ktoś jest odpowiedzialny, to ci, którzy wtedy rządzili, a nie Francja. To nie była Francja”.

Wybory prezydenckie we Francji odbęda się 23 kwietnia. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej liczby głosów, druga tura odbędzie się 7 maja.