“Ta ustawa poważnie zaszkodzi naszym stosunkom z Polską” – Yair Lapid o zmianach w KPA

Senat przyjął zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Senatorowie opozycji zaproponowali dwie poprawki, które zostały zaakceptowane. Teraz musi je zatwierdzić – lub odrzucić – Sejm.

Zmiany w KPA poparło 98 ze 100 senatorów.

Nowe prawo było konieczne, bo w 2015 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że należy wprowadzić możliwość przedawnienia roszczeń. Miało to zatrzymać patologiczne sytuacje przy przejmowaniu atrakcyjnych nieruchomości w dużych miastach.

Co się zmieniło? Po 10 latach od wydania niezgodnej z prawem decyzji administracyjnej nie dochodziłoby już do jej zmiany. Po 30 latach sąd w ogóle nie zajmowałby się takim przypadkiem.

Senat uchwalił dwie poprawki do tej ustawy. Pierwsza wprowadza trzymiesięczne vacatio legis – co oznacza, że po zatwierdzeniu i publikacji ustawy nie będzie ona jeszcze obowiązywać przez 3 miesiące.

Druga poprawka zakłada, że sprawy, które już zostały wszczęte, będą kontynuowane. Jednak spadkobierca nie otrzyma zwrotu nieruchomości w naturze, ale odszkodowanie.

– Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy będą zadowoleni, ale te osoby, które słusznie domagają się zwrotu mienia, bez względu na narodowość otrzymały czas na skompletowanie dokumentów, a te, które tego rodzaju postępowania toczą, możliwość ich dokończenia – mówił senator Marek Borowski.

“Będziemy zdecydowanie bronić godności ofiar Holokaustu, ich pamięci i ich praw. Ta ustawa poważnie zaszkodzi naszym stosunkom z Polską. Jak już powiedziałem, Polska bardzo dobrze wie, co jest tu słusznym i właściwym działaniem” – skomentował Yair Lapid na Twitterze.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!