O “Dalej jest noc” mówił, że to “historyczne kłamstwa”. Teraz został prezesem IPN

Archiwum IPN, fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 pl

“Nie ma możliwości, aby tego typu historyczne kłamstwa zyskały wsparcie przyszłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej” – tak w maju w Sejmie mówił Karol Nawrocki o książce “Dalej jest noc”. Wczoraj – głosami PiS, dwóch senatorów z PSL oraz jednego z KO – został zatwierdzony przez Senat na stanowisko prezesa IPN.

“Wszyscy ci, którzy pytają, czy wsparcie nowego potencjalnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej jakim mógłbym zostać, zyskają takie historyczne kłamstwa jak książka >>Dalej jest noc<< i czy pozwolę na obrażanie Polaków, którzy cierpieli za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej i pozwolę ich obrażać w Polsce i za granicą, to chcę jasno powiedzieć, że nie ma możliwości, aby tego typu historyczne kłamstwa zyskały wsparcie przyszłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. To są książki, które są demolowane przez polskich historyków. Oparte na nieprawdziwych danych historycznych i badaniach naukowych i są po prostu wytworem, powiedziałbym, takiej niezdrowej niechęci do historii własnego narodu. Trwożącej niechęci do opisywania historii własnego narodu i zupełną zmianą proporcji w opisie wydarzeń historycznych”. To słowa Nawrockiego z posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która w maju opiniowała wniosek Kolegium IPN o powołanie nowego prezesa tej instytucji.

Nawrocki jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W 2017 r. został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – po połączeniu tej instytucji z Muzeum Westerplatte, co stało się wbrew poprzedniemu dyrektorowi Pawłowi Machcewiczowi.

W maju 2021 r. Sejm poparł jego kandydaturę na prezesa IPN. Zaraz potem został wiceprezesem tej instytucji. Wczoraj Nawrockiego poparł Senat – cały klub PiS, senator Antoni Mężydło z KO, Ryszard Bober i Jan Filip Libicki z PSL oraz niezależna senator Lidia Staroń.

“IPN jest instytucjonalnym uosobieniem niepodległości i suwerenności Polski w kontekście prowadzenia własnej, też suwerennej, narracji historycznej” – mówił w Senacie Nawrocki.

Pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został dziś Grzegorz Berendt, w przeszłości związany z IPN, a obecnie m.in. z Radą Muzeum Stutthof, Radą Muzeum Auschwitz-Birkenau, Radą Naukową Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!