Światowy Kongres Żydów krytykuje Morawieckiego

Ronald Lauder, fot. Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Światowy Kongres Żydów w poniedziałek wydał oświadczenie, krytykujące premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że domaganie się od Polski odszkodowań za mienie pozostawione tu po wojnie byłoby “zamianą kata i ofiary”, a co za tym idzie “pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

“Jeżeli ktoś mówi, że Polska ma komukolwiek wypłacić jakiekolwiek odszkodowania, to mówimy: nie ma naszej zgody na to. Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo nie będzie, jak długo będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Bo gdyby kiedykolwiek do tego doszło szanowni państwo, do tej strasznej niesprawiedliwości, gdyby zostałby zamieniony kat i ofiara, urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera i dlatego nigdy na to nie pozwolimy” – mówił Morawiecki podczas ubiegłotygodniowej konwencji PiS w Łodzi.

“Ta niechęć do uznania, że ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości jest niefortunna” – oświadczył Ronald Lauder, prezes Światowego Kongresu Żydów. “Twierdzenie premiera Morawieckiego – zakładając, że zostało wypowiedziane w sposób opisany w mediach – że zwrot Żydom skradzionej własności byłby ‘pośmiertnym zwycięstwem Hitlera’, jest skrajnie niepokojące. Mam nadzieję, że premier Morawiecki został niewłaściwie zacytowany i może udzielić wyjaśnień. W przeciwnym razie jego słowa mogą być scharakteryzowane jako naganne i muszą być całkowicie odrzucone. Jako wieloletni przyjaciel Polski i narodu polskiego wzywam premiera Morawieckiego do zaprzeczenia lub wycofania tego głęboko obraźliwego i całkowicie niezrozumiałego stwierdzenia”.