Sekretarz Stanu USA wzywa polskich polityków do uchwalenia prawa dotyczącego restytucji

Biały Budynek przy ul. Twardej 6 w Warszawie, siedziba Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, 2018

Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, wezwał polskie władze do przyjęcia prawa umożliwiającego restytucję własności prywatnej mienia odebranego Żydom w czasie wojny.

Pompeo przebywa w Warszawie w związku z organizowanym przez Amerykanów i Polaków szczytem dotyczącym Bliskiego Wschodu. We wtorek, podczas konferencji prasowej z polskim ministrem spraw zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem, wspomniał o nieustającej pracy nad zniesieniem wiz dla Polaków, by zaraz powiedzieć o problemie restytucji.

“Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w czasie Holokaustu” – zaznaczył Pompeo.

Obecnie ustawa dotycząca restytucji mówi jedynie o mieniu przedwojennych gmin żydowskich, które otrzymuje Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Osoby prywatne mogą ubiegać się o zwrot mienia, lub odszkodowanie, w prywatnych pozwach sądowych.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!