Przedstawiciele Polonii protestowali w USA przeciwko ustawie dotyczącej restytucji

Protest przedstawicieli Polonii w Nowym Jorku, 31.03.2019, fot. @mollycrabapple/Twitter

“Zatrzymać przemysł Holokaust!”, “Żydzi, przeproście za zdradzenie Polski i witanie niemieckiej i sowieckiej armii na polskiej ziemi” – między innymi takie hasła pojawiły się w niedzielę w kilku amerykańskich miastach, gdzie przedstawiciele Polonii protestowali przeciwko ustawie dotyczącej restytucji mienia.

Protestujący pojawili się m. in. w Chicago, Bostonie i Nowym Jorku. Wyrażali niezadowolenie z powodu amerykańskiej “ustawy 447” (nazywanej JUST od Justice for Uncompensated Survivors Today), zatwierdzonej rok temu. Jej celem jest doprowadzenie do tego, by osoby, które przeżyły wojnę – lub ich rodziny – otrzymały odszkodowanie za poniesione straty, jeśli do tej pory do tego nie doszło.

Zgodnie z amerykańską ustawą sekretarz stanu USA ma przygotować raport dotyczący sytuacji pozostawionych w czasie wojny majątków w 46 krajach. Polska jest jednym z nich. Raport ma ukazać, w jaki sposób dane państwo rozwiązało tę kwestię.

Taki raport ma się pojawić już za pół roku.

Protestowi w Nowym Jorku przyglądała się pisarka Molly Crabapple, która relacjonowała go na Twitterze. “Jedna kobieta powiedziała mi, że Żydzi w Warszawie w większości zostali zamordowani przez innych Żydów” – napisała Crabapple. Jak podkreśliła, zebrani zaznaczali, że Polacy nie zabijali żadnych Żydów w czasie Holokaustu, a teraz nie zamierzają oddawać żadnego “mienia bezspadkowego”.

Crabapple zamieściła zdjęcia z protestu oraz kopie obraźliwych wpisów, jakie z tego powodu skierowano pod jej adresem. Przyznała, że nigdy nie spotkała się z taką falą antysemityzmu. Zaznaczyła jednak, że to, co pisze “nie ma na celu odbierania heroizmu polskiemu ruchowi oporu oraz wielu Polakom (a było ich więcej niż w innych krajach Europy), którzy ratowali Żydów”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!