Pierwsza kobieta na czele związku gmin żydowskich

Monika KrawczykMonika Krawczyk podczas rededykacji cmentarza żydowskiego w Rajgrodzie, 18.09.2014

Monika Krawczyk, dotychczasowa dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, została w niedzielę wybrana na przewodniczącą zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. To pierwsza kobieta na tym stanowisku.

– Myślę że jest to ogromnym zaszczytem, pełnić to stanowisko, niezależnie od tego, czy jest się kobietą, czy mężczyzną, ale okoliczność ta jest niewątpliwie historyczną chwilą – podkreśla w rozmowie z portalem Jewish.pl Monika Krawczyk. – Nie starałam się w swoich poglądach przebijać „szklanych sufitów”, ale prezentować rzeczowe rozwiązania i realistyczne podejście do działań Związku.

Krawczyk przez 14 ostatnich lat zarządzała FODŻ, gdzie zajmowała się m.in. sprawami związanymi z restytucją, ochroną cmentarzy żydowskich, czy edukacją młodzieży. – Cytując przyjaciela, który mi składał gratulacje, „to też było wielkie i odpowiedzialne zadanie, wykonane bardzo dobrze, a nawet wzorowo” – mówi.

Dotychczasowe doświadczenie ma zamiar wykorzystać na nowym stanowisku. Obiecuje reformy, ale ich szczegółów jeszcze nie zdradza. – Na razie orientuję się w jakim stanie jest Związek i załatwiam sprawy organizacyjne. Na wypracowanie reform trzeba chwilę poczekać, bo jako zarząd będziemy działać zespołowo i harmonijnie, więc chcemy razem opracować program dla Związku.

Ważnym elementem tego programu będzie kontynuacja procesu restytucji mienia przedwojennych gmin żydowskich. – Restytucja pozostaje nadal priorytetem dla Związku, ponieważ jest to najważniejsze źródło finansowania społeczności żydowskiej w Polsce, tj. zarówno potrzeb religijno-kulturowych, jak i ochrony unikalnych zabytków – podkreśla Monika Krawczyk.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.