„Muzyka ocalona” – koncert poświęcony kompozytorom żydowskiego pochodzenia

Synagoga w Zamościu, fot. MaKa~commonswiki, GFDL

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Polonia Music Art zapraszają do Zamościa na koncert poświęcony polskim i czeskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holokaustu.

W wykonaniu zespołu Art Chamber Ensemble zabrzmią kompozycje Józefa Kofflera – jednego z najciekawszych kompozytorów polskiego modernizmu i pierwszego polskiego twórcy dodekafonicznego, Mariana Neuteicha – znanego głównie z muzyki filmowej i dyrygenta Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim, Joachima Mendelsona – wykładowcy Instytutu Muzycznego w Warszawie, oraz wybitnych czeskich kompozytorów, absolwentów akademii muzycznych w Pradze i Brnie – Gideona Kleina i Hansa Krasy. Koncert zakończy trio fortepianowe „Silent Voices”, amerykańskiego twórcy Benjamina Leesa z 1998 roku dedykowane „tym, których głosy na zawsze umilkły w czasie pogromów i ludobójstwa”, jak tłumaczy sam kompozytor. O niezwykłości tego koncertu stanowi jego program, ponieważ znalazły się w nim bardzo rzadko wykonywane utwory, z których nie wszystkie były dotąd nigdy prezentowane polskiej publiczności.

Zagrają członkowie zespołu Art Chamber Ensemble. Jego założyciele – skrzypek Jarosław Pietrzak oraz pianistka Julita Przybylska-Nowak – zapraszają do współpracy muzyków z Polski i z zagranicy. W koncercie wezmą udział młodzi utalentowani artyści, studenci oraz absolwenci polskich akademii muzycznych we Wrocławiu, Poznaniu, a także austriackich w Grazu i Wiedniu, laureaci wielu konkursów muzycznych: Ewelina Korczakowska (skrzypce), Dominika Luteńko (skrzypce), Anna Wałek (skrzypce), Adrianna Mołocznik (altówka), Weronika Strugała (wiolonczela).
Zespół koncertował dotychczas m. in. w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz na festiwalu Warszawa Singera.

Koncert odbędzie się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, w niedzielę 5 sierpnia o godzinie 18. Wydarzeniem tym organizatorzy chcą upamiętnić 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Wykład wprowadzający do koncertu wygłosi Gniewomir Zajączkowski.

PROGRAM KONCERTU:

Gideon Klein – Duo na skrzypce i wiolonczelę
Joachim Mendelson – Sonata na skrzypce i fortepian
Marian Neuteich – Temat z wariacjami na kwartet smyczkowy
— przerwa—
Józef Koffler – Capriccio na skrzypce i fortepian
Hans Krasa – Passacaglia i Fuga na skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Benjamin Lees – Trio fortepianowe nr 2 „Silent Voices”

Wykonawcy:
Art Chamber Ensemble w składzie:
Julita Przybylska-Nowak – fortepian
Jarosław Pietrzak – skrzypce
Ewelina Korczakowska – skrzypce
Dominika Luteńko – skrzypce
Anna Wałek – skrzypce
Adrianna Mołocznik – altówka
Weronika Strugała – wiolonczela

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!