Klezmer Reloaded – koncert w Żydowskim Muzeum Galicja

Zapraszamy na koncert Klezmer Reloaded w środę, 17 października, o godz. 19 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie (ul. Dajwór 18).

Maciej Gołębiowski pochodzi z Polski, Aleksander Szewczenko z Rosji. Obaj studiowali muzykę i obaj przyjechali do Austrii osiemnaście lat temu. Bliżej poznali się w czasie współpracy z „Ensemble Klesmer Wien” Leona Pollaka, zespołem znanym z interpretacji tradycyjnej muzyki żydowskiej. Wkrótce swej fascynacji muzyką klezmerską postanowili dać wyraz jako duo działające pod służącym za motto hasłem „klezmer reloaded”. Zainspirowani rozmaitymi stylami, jak jazz, folk, klasyka, funk, tango oraz brzmieniami orientalnymi odnaleźli swe własne, osobiste podejście do muzyki klezmerskiej. Ich interpretacje tej muzyki rozwijają się poprzez improwizacje, w których pobrzmiewają wpływy muzyki z rodzinnych krajów muzyków.

W roku 2000, w dwusetną rocznicę urodzin Chopina, Szewczenko z Gołębiowskim przygotowali niespodziankę: muzykę wielkiego kompozytora przedstawili we własnym, dobrze już znanym stylu. W projekcie MAHLER reloaded – Lieder fahrender Gesellen stworzyli swe własne forum dla pieśni Mahlera: jego dzieło oraz jego muzyczny kontekst stały się pożywką nowych nawiązań i dla improwizacji.

We wszystkich nowych interpretacjach, obejmujących także utwory Ryszarda Wagnera, rozpoznać można elementy i melodie zarówno klasyczne, jak klezmerskie, które łącznie dają wrażenie „transmuzyczne” – „muzykanckie” i klasyczne formy wyrazu spotykają się tu ze sobą. W tym sensie Klezmer Reloaded są „nowoczesnymi klezmerami”, muzykami towarzyszącymi życiu we wschodnioeuropejskich sztetlach od kołyski przez bar micwę aż do łoża śmierci. Klezmerzy podróżowali, dodając wciąż nowe utwory do swego repertuaru. Muzykę nieustannie przekształcaną, lecz zachowującą swe zasadnicze elementy, odnajdziemy również w grze duetu Klezmer Reloaded.

Maciej Gołębiowski – klarnety

Aleksander Szewczenko – bajan (akordeon guzikowy)

Partner wydarzenia: Austriackie Forum Kultury

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!