„Obraz Żydów we współczesnej polskiej kulturze i mediach” – dyskusja w Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza 29 marca o godz. 18 na dyskusję „Pomiędzy fascynacją a nienawiścią. Obraz Żydów we współczesnej polskiej kulturze i mediach”

Dr Joanna Michlic, prof. Ireneusz Krzemiński, dr Joanna Preizner oraz prowadząca Kazimiera Szczuka spróbują odpowiedzieć na pytanie jaki właściwie jest obraz Żydów wśród dzisiejszych Polaków, którzy w ogromnej większości nie mają na co dzień do czynienia z tą mniejszością?

Link do rejestracji: https://zoom.us/webinar/register/WN_7QNngEv3QlGLyPC6NVe1jA

Spotkanie odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem na język angielski. Uwaga: Tłumaczenie na język angielski dostępne tylko po rejestracji na Zoom.

Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021

Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Evens Foundation, Koret Foundation

Partner: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

O projekcie:

Projekt (Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich” – to cykl dyskusji poprzez które organizatorzy chcą przeciwdziałać stereotypom, dementować półprawdy i tzw. fake-news, powtarzane w mediach podczas ostatnich kryzysów w relacjach polsko-żydowskich.

W trzeciej edycji projektu tematem będą kolejne problemy w skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich ale również stereotypy dotyczące innych grup i mniejszości. Wątki te pojawiać się będą we wszystkich dyskusjach a w całości poświęcone im będzie ostatnie spotkanie. Organizatorzy zapewniają, że zwrócą też uwagę na rolę – zarówno pozytywną jak i negatywną – mediów w kształtowaniu postaw i wpływaniu na poglądy odbiorców.

Dyskusje organizowane w ramach projektu oparte zostaną na konkretnych przykładach, m.in. materiałach prasowych czy fotografiach związanych z tematem. Opatrzone komentarzem na temat pochodzenia, kontekstu społecznego czy historycznego staną się punktem wyjścia do rozmów. Przez swą często skrajnie różną wymowę symbolizować będą pewną niejednoznaczność- tak jak niejednoznaczny jest w Polsce stosunek do mniejszości, związane z nimi stereotypy i ich wykorzystanie w przestrzeni publicznej.

Tegoroczna edycja projektu nawiązuje do aplikacji „Photographs from Jewish Poland” stworzonej przez Żydowskie Muzeum Galicja” i prezentującej szerokie spektrum projektów fotograficznych dotyczących Żydów polskich.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!