Projekt “Niezapomniani” Żydowskiego Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza do udziału w ogólnopolskim projekcie “Niezapomniani” zorganizowanym w ramach obchodów Jom HaSzoa – Dnia Pamięci Holokaustu, 8 kwietnia 2021.

Poprzez projekt „Niezapomniani” organizatorzy chcą oddać hołd Żydom pochodzącym z polskich miast, miasteczek i wsi. W czasie Zagłady zamordowanych zostało około 90 procent żydowskich mieszkańców Polski. “To prawie 3 miliony naszych sąsiadów, kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy od setek lat tworzyli lokalny krajobraz i wnosili swój wkład w rozwój regionalnych społeczności” – informują organizatorzy projektu.

Jom HaSzoa to dzień upamiętniający ofiary Holokaustu. Ma charakter święta państwowego w Izraelu, które zostało ustanowione przez Kneset w roku 1959. W tym dniu od zachodu słońca trwają państwowe uroczystości, w mediach znikają rozrywkowe programy i wesołe piosenki. Punktualnie o godzinie 10:00 na dwie minuty w całym kraju rozlegają się syreny, na dźwięk których zamiera wszelki codzienny ruch – samochody, autobusy, pociągi na moment się zatrzymują, przechodnie stoją w miejscu oddając się chwili zadumy i modlitwy.

Udział w projekcie „Niezapomniani” polegać będzie na nagraniu krótkiego filmu, w którym zostanie uwiecznione upamiętnienie lokalnej społeczności żydowskiej: złożenie kamienia albo zapalenie znicza na miejscowym pomniku, cmentarzu żydowskim, czy przy pamiątkowej tablicy. “Upamiętnieniu powinno towarzyszyć wymówienie jednego zdania: ‘Pamięci żydowskich mieszkańców [nazwa miejscowości]’, chcielibyśmy, by ten element łączył wszystkie nagrania. Opcjonalnie, można w jednym zdaniu podać powód, dlaczego uczczenie ich pamięci jest ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń” – wyjaśniają organizatorzy.

Projekt ten to wyjątkowa okazja, by odnaleźć i odwiedzić miejsca poświęcone lokalnej społeczności żydowskiej – stanowić może ważną lekcję historii i obudzić ciekawość uczestników i chęć lepszego poznania przeszłości. W wielu przypadkach będzie to niestety masowy grób, miejsce egzekucji z czasów Holokaustu. Może to być opuszczony cmentarz lub zrujnowana synagoga. Ale w niektórych miejscach będą to nowe pomniki i tablice pamiątkowe, bądź odnowione zabytki. Brak jakichkolwiek śladów po społeczności żydowskiej nie powinien jednak być przeszkodą w uczestnictwie w projekcie. Najważniejsza jest bowiem pamięć o Żydach pochodzących z danej miejscowości. W tym przypadku forma upamiętniania jest dowolna. Ważnym jest, by wybrzmiało zdanie „Pamięci żydowskich mieszkańców [nazwa miejscowości]”.

Wszystkie nadesłane filmy zostaną zaprezentowane 8 kwietnia 2021.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

1. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o kontakt mailowy pod adresem: bartosz(at)galiciajewishmuseum.org

2. Udział w projekcie jest bezpłatny.

3. Nadesłanie filmu jest równoznaczne ze zgodą na publikację wizerunku uczestników projektu przez Żydowskie Muzeum Galicja w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, strona internetowa).

WYTYCZNE DOTYCZĄCE FILMÓW:

– filmy prosimy nadsyłać do 21 marca 2021 roku, na adres bartosz(at)galiciajewishmuseum.org, w tytule wiadomości wpisując „Projekt Niezapomniani”.

– film powinien być nagrany w poziomie (dotyczy zwłaszcza filmów nagrywanych telefonami);

– w filmie musi być słyszalne zdanie: „Pamięci żydowskich mieszkańców [nazwa miejscowości]”, chodzi o to, by ten element łączył wszystkie nagrania;

– opcjonalnie, można w jednym zdaniu podać powód, dlaczego uczczenie ich pamięci jest ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń;

– optymalna długość filmu to 15 sekund, a maksymalna, nieprzekraczalna długość filmu to 20 sekund, filmy dłuższe niż 20 sekund nie będą brane pod uwagę;

– nazwa pliku filmu musi zawierać nazwę miejscowości oraz inicjały osoby lub skrót nazwy instytucji, która go przesłała – proszę nie stosować nazw typu: “movie01”, “film1” itd., które nie pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie nadesłanych materiałów;

– w wiadomości mailowej prosimy o podanie danych osoby lub instytucji, która wysyła film;

– pamiętajmy o poszanowaniu tradycji – jeśli np. upamiętnienie miałoby miejsce na terenie cmentarza żydowskiego, biorący w nim udział mężczyźni i chłopcy powinni mieć nakrycie głowy. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: bartosz(at)galiciajewishmuseum.org.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!