Europejski Dzień Kultury Żydowskiej w Krakowie

Żydowskie Muzeum Galicja (Kraków, ul. Dajwór 18) zaprasza na wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej.

Niedziela 2.09.2018

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej

godz. 11.00 Karawana Opowieści: „Marzenia o książkach. Opowieści dla dzieci”

Wszyscy w okolicy znali Neftalego – starszego mężczyznę jeżdżącego na wozie pełnym książek. Jego towarzyszem był koń o zielonych oczach – Agrest. Jeśli ktoś nie miał pieniędzy na zakup książek, dostawał je za darmo. Do tego mężczyzna opowiadał o tym, co sam widział lub o czym słyszał od spotkanych osób. Jakie były te historie? Jaka była jego własna opowieść? Czemu rozdawał książki za darmo?! Posłuchajcie… o tym, kto gasił chanukowe świece; o Esterze zamienionej w wielki naleśnik; o Szlemielu, co do Warszawy wędrował, ale czy do niej trafił?

Opowiada: Szymon Góralczyk; ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska; w języku polskim; wstęp wolny; spotkanie dla dzieci 4+;

godz. 18.30 Koncert: Baśnie Zebrane

Koncert Baśni Zebranych to podróż przez krainy pełne lirycznych opowieści inspirowane muzyką tradycyjną różnych kultur, baśniami oraz historią. Wielkimi garściami grupa czerpie m.in. z muzyki sefardyjskiej – w repertuarze Baśni Zebranych znajdują się zarówno tradycyjne sefardyjskie melodie okraszone polskimi tekstami, jak i piosenki autorskie. W kompozycjach usłyszeć można instrumenty z całego świata, takie jak: harfa celtycka, cytra, gitara klasyczna, gitara basowa, flety, didgeridoo, akordeon, tuba, instrumenty perkusyjne. Spotkanie z muzyką zespołu poruszy serce i wyobraźnię każdego – niezależnie od wieku.

Beata Urszula Buszta – harfa celtycka, wokal, flet prosty, harmoszka
Michał Koziełło – cytra, gitara klasyczna, flet poprzeczny
Tomek Kara-Sajek – gitara klasyczna, tuba, didgeridoo, tank drum
Andrii Vedomyr Volynko – perkusjonalia
Magda Ślósarz – skrzypce
Piotr Korzeniak – bas

Wstęp wolny