Kraków, Szydłów, Wrocław, Poznań. Wieści z synagog

Synagoga w Szydłowie

Synagogi remontowane, synagogi sprzedawane… Niektóre odzyskują blask, inne stają się zarzewiem konfliktów i prasowych komentarzy.

Od 12 listopada nieczynna jest Stara Synagoga w Krakowie. Rozpoczęto w niej wymianę instalacji grzewczej, planowane jest malowanie elewacji północnej. Inwestorem jest Muzeum Krakowa.

Synagoga Stara w Krakowie

Trwają także roboty w dwóch innych krakowskich synagogach. Jedną z nich jest Synagoga Izaaka, która kilka tygodni temu stała się areną sporu między Gminą Wyznaniową Żydowską a Chabadem. Prace konserwatorskie są prowadzone również w Synagodze Tempel. W tym roku wyremontowano filary pierwszego piętra wewnętrznej galerii, jednak eksperci zwracają uwagę na konieczność zabezpieczenia osadzonych na trzcinie warstw podsufitowych z polichromią. Niepokoją ich także ugięcia stropu w nawie głównej.

Synagoga w Szydłowie

Niedawno zakończyły się prace w dawnej synagodze w Szydłowie. To jedna z najstarszych synagog w Polsce, wzniesiona w latach 1534–1564. Jej renowacja jest związana z planami władz Szydłowa, które chcą przyciągnąć do miasta – liczącego zaledwie 1100 mieszkańców, ale posiadającego cenne zabytki – więcej turystów. Dzięki funduszom unijnym, obiekt przeszedł remont generalny, obejmujący m.in. odnowienie wnętrza, wymianę dachu i odtworzenie oryginalnego wystroju wybranych elementów wyposażenia. Synagoga jest już udostępniona do zwiedzania.

We Wrocławiu sprawa synagogi wywołała konflikt między gminą żydowską a Fundacją Bente Kahan. Ta ostatnia organizacja, dzięki prywatnej dotacji prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, zleciła prace archeologiczne w miejscu zburzonej synagogi przy ul. Łąkowej. Odkrycie fundamentów dało asumpt do koncepcji ich stałego wyeksponowania. Na to jednak nie zgadzają się przedstawiciele wrocławskiej gminy żydowskiej (Bente Kahan, jako obywatelka innego państwa, nie jest jej członkinią), którzy chcą sprzedać lub zabudować teren po synagodze. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, Anatol Kaszen z GWŻ „w emocjonalnym i obraźliwym” wystąpieniu miał zarzucić Bente Kahan, że zamierza przejąć działkę dla niemieckich Żydów i ignoruje tym samym potrzeby finansowe wrocławskich Żydów.

Ostatnio media – w tym także prawicowe – zelektryzowała wiadomość o sprzedaży dawnej synagogi w Poznaniu. Jej nabywca urządzi we wnętrzu hotel. Według zapowiedzi Alicji Kobus z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, część budynku będzie zarządzana przez gminę żydowską, ma powstać też wystawa poświęcona wielkopolskim Żydom. „Myślę też o maleńkiej synagodze symbolu” – mówi Alicja Kobus.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!