Agnieszka Holland i Anne Applebaum odznaczone przez prezydenta Ukrainy

Agnieszka Holland, fot. Malwina Toczek - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Reżyserka Agnieszka Holland i dziennikarka Anne Applebaum zostały odznaczone przez prezydenta Ukrainy orderem księżnej Olgi III stopnia za “zgodne z faktami mówienie o tragedii Wielkiego Głodu na Ukrainie”.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenia w sobotę, z okazji Dnia Ofiar Wielkiego Głodu.

Wielki Głód na Ukrainie został sztucznie wywołany w latach 1932-33 przez władze ZSRR w ramach represji przeciwko Ukraińcom, którzy sprzeciwiali się przymusowej kolektywizacji rolnictwa. Szacuje się, że w tym czasie z głodu zmarło od 3 do nawet 10 mln ludzi.

Agnieszka Holland jest reżyserką filmu “Obywatel Jones”, opowiadającego historię dziennikarza Garetha Jonesa, który jako pierwszy opisał Wielki Głód w zachodnich mediach. Inni zachodni dziennikarze – szczególnie powiązany z komunistycznymi władzami zdobywca Pulitzera Walter Duranty – uznali wówczas jego informacje za nieprawdziwe. Jones został niedługo później zamordowany prawdopodobnie przez współpracowników Kremla.

Anne Applebaum, publicystka Washington Post, jest autorką książki “Czerwony Głód”, w której wykazuje, że Wielki Głód był największym po Holokauście ludobójstwem XX wieku. W 2004 r. otrzymała ona Nagrodę Pulitzera za książkę “Gułag”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!