Izrael prosi Ukrainę o możliwość przeniesienia szczątków rabina Nachmana

fot. Wayne McLean (jgritz) Wikimedia Commons

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zwróciło się z prośbą do władz Ukrainy o rozważanie możliwości przeniesienia szczątków rabina Nachmana z miejscowości Humań do Izraela.

Wysiłki w tej sprawie podejmuje izraelska ambasada na Ukrainie, ale do tej pory okazały się one nieskuteczne.

Nachman z Bracławia urodził się w 1772 r. w Międzybóżu, zmarł w 1810 r. w Humaniu. To chasydzki rabin, prawnuk Izraela Baal Szem Towa. Grób Nachmana w Humaniu co roku odwiedza ok. 150 000 osób, co nie pozostaje bez znaczenia dla rozwoju turystyki i handlu w regionie.

Rabin Aryeh Lippo, który popiera inicjatywę przeniesienia szczątków, powiedział w izraelskim radiu, że “to nielogiczne, by połowa Izraela opuszczała kraj co roku w Rosz Haszana”. Wtedy to tysiące religijnych Izraelczyków jadą na Ukrainę.

Edward Dolinsky, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, stwierdził, że wątpi, by Kijów zgodził się na przeniesienie grobu rabina. “To rodzaj skarbu narodowego, który każdego roku przynosi miliony budżetowi miasta, kraju i mieszkańcom Humania”. Podkreślił również, że niektóre grupy nacjonalistyczne popierają przeniesienie grobu ze względu na rosnące nastroje antysemickie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!