„Chumesz lider” – komedia muzyczna Teatru Żydowskiego w języku jidysz

Teatr Żydowski kontynuuje podróż w bogaty świat tradycji jidysz. 21 marca odbędzie się premiera „Chumesz lider” w reżyserii Andreia Munteanu na podstawie wierszy Icyka Mangera. To muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny. Spektakl w języku jidysz wystawiany będzie w Synagodze im. Nożyków.

Tym razem przewodnikiem po jidyszowej kulturze będzie Icyk Manger i jego zbiór pogodnych, żartobliwych i pouczających wierszy „Chumesz lider” („Pięć ksiąg Tory”). Tom ten przyniósł autorowi prawdziwą sławę. Przedstawił w nich biblijnych bohaterów jako współczesnych mu Żydów z małego miasteczka, jakich wiele było w dwudziestoleciu międzywojennym.

Bogata wyobraźnia Icyka Mangera uczyniła Biblię częścią wspólnego polsko-żydowskiego krajobrazu kulturowego. Co ważne, krajobrazu, który za sprawą formy artystycznej stworzonej przez autora, jest dostępny wszystkim – niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykształcenia. W ten sposób świat kultury jidysz odnosi się do prawd uniwersalnych dotyczących po prostu człowieka. Dodatkowym atutem spektaklu będzie wspaniała muzyka skomponowana przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Świetnie uzupełnia metaforyczne przesłania tekstów Icyka Mangera.

Muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny.

Już dziś zapraszamy Was do wspólnej podróży, która z pewnością pomoże nam zrozumieć dzisiejszy świat. A więc GELECHTER DURCH TRERN („śmiech przez łzy”).

Icyk Manger (1901–1969) to jeden z najważniejszych liryków żydowskich, zaliczany do tak zwanych „poetów Bukowiny”, obok Paula Celana, Rosy Ausländer i Alfreda Margul-Spergela. W okresie 1928–1938 mieszkał w Warszawie i tam publikował swoje kolejne książki, które przyniosły mu sławę i uznanie. Jego utwory znalazły się w Antologii poezji światowej wydanej pod patronatem UNESCO.

Data premiery: 21.03.2018
Spektakle: 22.03. g. 19.00
Język: jidysz z polskimi napisami
Reżyseria: Andrei Munteanu
Tekst: Icyk Manger
Przekład z języka jidysz: Aleksandra Król
Tłumaczenie literackie: Bella Szwarcman-Czarnota
Muzyka oryginalna: Dubi Seltzer
Kierownictwo muzyczne: Hadrian Filip Tabęcki
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Choreografia: Katarzyna Anna Małachowska
Asystentka reżysera: Katarzyna Post
Kostiumy: Ewa Łaniecka

Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Roksana Vikaluk, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Maciej Winkler, Ernestyna Winnicka
Miejsce wystawiania: spektakl grany w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/chumesz-lider i http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/chumesz-lider-premiera
Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/593298984343391/

Bilety: 60 zł

Rezerwacja biletów w Teatrze Żydowskim pod numerem tel. (22) 526 20 34, (22) 850 56 56 oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141 A) i online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/
Podziękowania dla Beit Shalom Aleichem w Tel Awiwie, reprezentowanym przez Dyrektora Avrahama Noversterna, za zgodę na wystawienie utworu Icyka Mangera.

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy. Miejsca są nienumerowane. Prosimy o nie przynoszenie dużych toreb oraz o posiadanie dokumentu tożsamości. Na godzinę przed spektaklem w Synagodze będzie prowadzona sprzedaż biletów wyłącznie w cenach normalnych – płatność jedynie gotówką.

Sprzedaż biletów ulgowych będzie prowadzona wyłączne w kasach teatru, do dnia poprzedzającego datę spektaklu.

Kasy Teatru Żydowskiego:

Klub Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a
od poniedziałku do piątku: 11.00-14.00 oraz 15.00-18.00, sobota: 12.30-19.00, niedziela: 14.30-18.00; tel.: (22) 850 56 56, kasa@teatr-zydowski.art.pl

Tymczasowa siedziba Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35
od środy do soboty: 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00, niedziela: 10.00-18.00

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!