Premiera tomiku “Dokument podróży. Wiersze” Ewy Herbst

W związku z 49. rocznicą wydarzeń Marca’68, Teatr Żydowski organizuje spotkanie autorskie wokół premiery tomiku wierszy Ewy Herbst pt. „Dokument podróży. Wiersze”. Spotkanie z udziałem autorki, która przylatuje do Polski specjalnie z tej okazji, odbędzie się 15 marca o godzinie 19, a poprowadzi je Remigiusz Grzela w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej 35. Wstęp wolny.

Ewa Herbst opuściła Polskę w 1969 roku, w ramach pomarcowej emigracji, mając 21 lat. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. Pracowała jako profesor inżynierii biomedycznej oraz główny inżynier badawczy w firmie medycznej. Od wielu lat prowadzi własną firmę badawczo-rozwojową. Tomik Ewy Herbst „Dokument podróży. Wiersze” ukazał się 28 lutego 2017 nakładem wydawnictwa Austeria. To historia jej przeżyć zapisana w wierszach, które powstały w ciągu pierwszych dwóch lat emigracji. Pisanie pomagało jej poradzić sobie emocjonalnie z utratą wszystkiego, co było dla niej do tej pory istotne.

Strona www spotkania: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/ewa-herbst-dokument-podrozy-marzec-68
Bilety: Bezpłatne wejściówki na spotkanie są do odebrania w kasie Teatru Żydowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa) i recepcji Teatru Żydowskiego w tymczasowej siedzibie (ul. Senatorska 35)

Z przedmowy Michała Sobelmana:
„Wiersze te stanowią dla mnie świadectwo tamtych czasów i odbicie nas samych z tamtych lat. (…) Odarci z utraconego obywatelstwa, przynależności narodowej, utraconej tożsamości, a nawet związku z rodzimym krajobrazem wyjeżdżaliśmy stąd na dobre, zabierając razem z nami cząstkę tamtej, ówczesnej Polski”.