Izraelka pochodząca z Polski przemówi w Jad Waszem w imieniu ocalonych

Jad Waszem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Cipora Nahir, ocalona z Zagłady, która urodziła się w Hrubieszowie, przemówi 12 kwietnia podczas uroczystości organizowanej przez Jad Waszem w ramach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Następnie sześcioro ocalonych, pochodzących z różnych krajów, zapali specjalne pochodnie upamiętniające 6 milionów Żydów zamordowanych w czasie wojny.

Nahir urodziła się w 1930 r. W czasie wojny znalazła się w Będzinie, a następnie w obozie na Majdanku, gdzie doczekała wejścia Armii Czerwonej. Po wojnie jej rodzina wyjechała do Łodzi, a Cipora dołączyła do ruchu Haszomer Hacair, chcąc legalnie emigrować do Izraela. Udało jej się to w 1950 r.

W Izraelu pracowała jako asystentka laboratoryjna, bibliotekarka oraz zajmowała się tłumaczeniem relacji ocalonych w Jad Waszem. Dziś działa na rzecz przyznawania medali Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Pozostali ocaleni, którzy zapalą pochodnie: ur. w Niderlandach Miriam Lapid, ur. na Węgrzech Szmuel Bogler, ur. w Rumunii dr Thea Friedman, ur. w Kosowie Raul-Israel Teitelbaum, ur. na Słowacji Isaschar Dow Goldstein, ur. na Litwie Abba Naor.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!