Odchodzi z “Do Rzeczy”, bo nie pozwolono mu krytykować tweeta o “parchach”?

Zastępca redaktora naczelnego tygodnika “Do Rzeczy”, Andrzej Horubała, zamieścił dziś na Facebooku oświadczenie, w którym poinformował o odejściu z redakcji. Powodem ma być brak zgody na opublikowanie “krytycznej opinii o tweecie Rafała Ziemkiewicza, w którym użył on rasistowskiego określenia ‘parchy'”.

OŚWIADCZENIERedaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki, zabronił mi opublikowania krytycznej opinii o…

Opublikowany przez Andrzej Horubała 5 kwietnia 2018

“Zakaz ten uważam za złamanie niepisanej umowy, iż w tygodniku będzie panowała wolność słowa. Debatowaliśmy na naszych łamach otwarcie, często bardzo ostro – o powstaniu warszawskim, żołnierzach wyklętych, stosunkach polsko-ukraińskich. Okazuje się, że nie mogę wyrazić swojej opinii na temat skandalicznego wyrażenia użytego przez Rafała Ziemkiewicza. Skoro tak, to moja misja w piśmie najwyraźniej dobiegła końca. Odchodzę więc z redakcji tygodnika ‘Do Rzeczy’, w którym od początku pełniłem funkcję zastępcy redaktora naczelnego” – napisał Horubała.

W styczniu Ziemkiewicz na Twitterze nazwał Żydów sprzeciwiających się nowelizacji ustawy o IPN “parchami”. “Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”.Uwagę zwrócił mu Dawid Wildstein, wicedyrektor TVP1. “Używanie określenia parchy jest wyjątkowo paskudne (…). To słowo jest obrzydliwe” – napisał na Twitterze. “Masz rację Dawidzie, paskudne słowo, kojarzone ze wszystkimi negatywnymi cechami przypisanymi w stereotypie Żydom. Właśnie dlatego” – odparł Ziemkiewicz.