Wernisaż wystawy „Krew: łączy i dzieli” 15 maja w Krakowie

Czyja krew go uratuje, ulotka z II wojny światowej (Muzeum Żydowskie w Londynie)

15 maja Żydowskie Muzeum Galicja zaprezentuje wystawę „Krew: łączy i dzieli”. Przygotowana oryginalnie przez Muzeum Żydowskie w Londynie ekspozycja zostanie w Krakowie uzupełniona o szereg eksponatów związanych z polskim (w szczególności galicyjskim) kontekstem.

Krew, życiodajny płyn wspólny dla wszystkich ludzi, płynie w naszych żyłach. Transportuje tlen po całym organizmie, odżywia i chroni ciało. Pozwala nam funkcjonować. Symbolizuje nasze wspólne człowieczeństwo.

Mimo że krew jest uniwersalna, nadajemy jej różnorodne i złożone znaczenia. Symbolizuje życie i śmierć, należy do sfery sacrum, ale i profanum, oczyszcza i czyni nieczystym, może ożywiać i zatruwać. Krew zawsze była potężnym symbolem naszej tożsamości. I nawet w dobie badań nad DNA, gdy wiemy już, że nasza krew nie stanowi o tym, kim jesteśmy, metafora krwi nie straciła niczego ze swej mocy. Rodzina jest ciągle nierozerwalnie kojarzona z „krwią”, naszym rodowodem pozostaje „linia krwi”.

Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja zaprezentuje kulturową historię krwi z perspektywy żydowskiej, od czasów biblijnych po dzień dzisiejszy. Jej centralnym zagadnieniem będzie pytanie: jak Żydzi definiowali siebie poprzez krew, i jak poprzez krew definiowali ich inni? Poprzez spojrzenie na rytuały i wierzenia, na kulturę i naukę, wystawa pokazuje jak krew była używana i nadużywana w historii ludzkości, by łączyć lub dzielić ludzi.

Oryginalną wystawę „Krew: łączy i dzieli” przygotowało Muzeum Żydowskie w Londynie. W Krakowie pokażemy jej wersję wzbogaconą o szereg obiektów związanych z polskim (przede wszystkim galicyjskim) kontekstem. W czterech sekcjach wystawy przyjrzymy się krwi w kontekście wiary i rytuału, judaizmu i chrześcijaństwa, zagadnień rasowych oraz medycyny.

Wernisaż wystawy: 15.05.2018 o godz. 18.

Wystawa prezentowana będzie w Żydowskim Muzeum Galicja do końca października 2018 r.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!