Andrzej Duda postanowił podpisać zmiany w prawie dotyczące restytucji

Andrzej Duda, fot. http://www.prezydent.pl

Andrzej Duda poinformował dziś, że postanowił o podpisaniu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Uniemożliwi ona restytucję mienia spadkobiercom przedwojennych właścicieli. By uzyskać odszkodowanie, będą musieli oni pozywać państwo polskie, co jest procedurą długotrwałą i kosztowną. “Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw” – oświadczył Duda.

Nowelizację KPA uchwalił Sejm w środę. Nowa ustawa była konieczna, ponieważ w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zdecydował o wprowadzeniu możliwości przedawnienia roszczeń. Miało to powstrzymać osoby i instytucje niekoniecznie związane z prawdziwymi spadkobiercami przed przejmowaniem nieruchomości w dużych miastach.

Zgodnie z nową ustawą, 10 lat po wydaniu niezgodnej z prawem decyzji administracyjnej, nie zostanie ona już zmieniona. Po 30 latach sąd w ogóle nie zająłby się taką sprawą.

“Jestem przekonany, że wraz z moim podpisem kończy się epoka chaosu prawnego – epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju. Wierzę bowiem w państwo dające obywatelom ochronę przed niesprawiedliwością” – poinformował dziś Andrzej Duda.

“Polska jest strażnikiem pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Żydach, nie pozwoli na instrumentalizowanie Zagłady do bieżących celów politycznych. Nie ustaniemy w przypominaniu, że co druga ofiara Holokaustu była polskim obywatelem, i że nasz rząd na uchodźstwie zrobił wiele by przeciwdziałać Zagładzie, więcej niż jakikolwiek inny” – poinformował Duda.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!