USA i Izrael zaniepokojone zmianami w prawie dotyczącymi restytucji

Budynek przy ul. Próżnej 14 w Warszawie.

Przewodniczący Knesetu rezygnuje z powołania izraelsko-polskiej grupy parlamentarnej, minister spraw zagranicznych Izraela zapowiada, że “nie pójdzie na żaden kompromis w sprawie pamięci o Holokauście”, a amerykański sekretarz stanu wyraża zaniepokojenie uchwalonym w Polsce prawem.

W środę Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zmiany w prawie uniemożliwią ubieganie się o restytucję przedwojennego mienia. Tym samym Sejm odrzucił przegłosowane w lipcu poprawki Senatu. Teraz nowelizacja musi zostać podpisana przez prezydenta.

Nowa ustawa była konieczna, ponieważ w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zdecydował o wprowadzeniu możliwości przedawnienia roszczeń. Miało to powstrzymać osoby i instytucje niekoniecznie związane z prawdziwymi spadkobiercami przed przejmowaniem nieruchomości w dużych miastach.

Zgodnie z nową ustawą, 10 lat po wydaniu niezgodnej z prawem decyzji administracyjnej, nie zostanie ona już zmieniona. Po 30 latach sąd w ogóle nie zająłby się taką sprawą.

W lipcu Senat wprowadził dwie poprawki do tej ustawy. Pierwsza wprowadzała trzymiesięczne vacatio legis. Druga poprawka zakładała, że ​​już otwarte sprawy byłyby kontynuowane. Spadkobierca nie miał otrzymać jednak swojej własności, lecz rekompensatę za nią.

„Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy będą usatysfakcjonowani, ale ci, którzy słusznie domagają się zwrotu swojej własności, bez względu na narodowość, mają czas na uzupełnienie dokumentów, a ci, którzy toczą takie postępowanie, mają możliwość ich dokończenia” powiedział wtedy senator Marek Borowski.

“Wobec przegłosowania nowelizacji KPA ograniczającej prawa własności ofiar Holokaustu, nie powołam izraelsko-polskiej grupy parlamentarnej” – zapowiedział wczoraj przewodniczący Knesetu Mickey Lewi. “To prawo bezcześci pamięć o Holokauście i szkodzi izraelsko-polskim relacjom. Wzywam prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania go”.

“Państwo Izrael nie pójdzie na kompromis w sprawie pamięci o Holokauście. Potępiam przegłosowane przez polski Sejm przepisy, szkodzące pamięci Holokaustu i prawom jego ofiar” – skomentował minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid. “Już w 2018 sprzeciwiłem się polsko-izraelskiej deklaracji, która jest obecnie oceniana na nowo. Będę nadal sprzeciwiał się wszelkim próbom pisania historii na nowo, chodzenia na kompromisy i ustępstwa kosztem pamięci Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić – wycofać tę ustawę”.

Tego samego dnia polski Sejm uchwalił ustawę, która zmusza amerykańską firmę Discovery do sprzedaży udziałów w telewizji TVN.

Obie zmiany w polskim prawie są monitorowane przez Departament Stanu USA.

“Niepokoi nas uchwalona w Polsce ustawa ograniczająca restytucję mienia ocalałych z Holokaustu i właścicieli mienia skonfiskowanego w czasach komunizmu, a także projekty ustaw, które poważnie osłabiłyby wolność mediów. Nasze wspólne wartości to nasze wzajemne bezpieczeństwo” – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!