Izraelskie badania pokazują, że w budynkach pokrytych roślinami jest chłodniej

Budynki, które posłużyły naukowcom do badań, fot. Noa Zuckerman

Naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilan pokryli roślinami fasady dwóch budynków, by zbadać, jak wpłynie to na temperaturę wewnątrz. Okazuje się, że dzięki zieleni, jest ona niższa o kilka stopni.

Rośliny nie tylko wpływają na obniżenie temperatury latem, ale także na jej podwyższenie zimą.

Wyniki swoich badań izraelscy naukowcy przedstawili w środę. Badanie dotyczyło krzewów i roślin pnących posadzonych na balkonach oraz tzw. “zielonych ścian”, gdzie małe rośliny hodowano w pojemnikach.

W obu budynkach temperatura obniżyła się latem średnio o 3,6 F (2 C), chociaż naukowcy podkreślają, że “zielone ściany” działają bardziej wydajnie na obniżenie temperatury.

Jak to działa? Rośliny oczyszczają powietrze, pochłaniają dwutlenek węgla, a temperaturę obniżają dzięki ewapotranspiracji, czyli uwalnianiu wody do atmosfery w odpowiedzi na cieplejsze i suche powietrze. Działa to podobnie do wydzielania potu przez ludzi. Rośliny mogą też pełnić rolę naturalnych izolatorów.

Obecnie w wielu metropoliach architekci i urbaniści biorą pod uwagę umieszczanie na dachach i ścianach budynków roślin, co ma być naturalnym rozwiązaniem problemu nagrzewania się wybetonowanych przestrzeni miejskich.

W badaniu przeprowadzonym przez prof. Itamara Lensky’ego i doktor Noę Zuckerman z Uniwersytetu Bar-Ilan wykorzystano trzy identyczne budynki na kampusie uniwersyteckim. Na jednym założono “zielone ściany”, na drugim posadzono rośliny na balkonach, trzeci pozostawiono bez żadnej roślinności. Przez 18 miesięcy mierzono wilgotność i temperaturę w budynkach oraz w przejściach pomiędzy nimi.

Temperatura w budynku z roślinami balkonowymi była niższa o 1,9 C niż w budynku bez roślin. Natomiast w budynku z zielonymi ścianami” była niższa aż o 2,41 C. Zimą temperatury w budynkach z roślinami były wyższe o ok. 2 C.

“Zielone ściany” mogą pomóc zaoszczędzić rachunki za prąd, jednak są droższe w utrzymaniu niż rośliny balkonowe – wymagają specjalnego sprzętu do ich pielęgnacji.

Projekt dofinansowało izraelskie Ministerstwo Nauki. Naukowcy zapowiedzieli, że będą kontynuować swoje badania.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!