Abraham Ozjasz Thon i Maria Orwid patronami skweru i ulicy w Krakowie

Abraham Ozjasz Thon

Podczas środowej sesji radni Krakowa przyjęli uchwałę o nowych nazwach dla kilku ulic. Wśród patronów są miejscowi Żydzi.

Skwer przed synagogą Tempel będzie nosił imię Abrahama Ozjasza Thona – rabina, działacza syjonistycznego, posła na Sejm, socjologa, publicysty. Abraham Ozjasz Thon urodził się w 1870 r. we Lwowie. Po ukończeniu jesziwy wyjechał na studia filozoficzne do Berlina, gdzie ukończył seminarium rabinackie. Od 1897 r. był rabinem w krakowskiej synagodze Tempel. Razem z Theodorem Herzlem zorganizował I Kongres Syjonistyczny w Bazylei. Był prezesem Organizacji Syjonistycznej Zachodniej Galicji, a następnie Małopolski Zachodniej i Śląska, członkiem Komitetu Wykonawczego Światowej Organizacji Syjonistycznej, przywódcą frakcji „Et Liwnot” w Organizacji Syjonistycznej w Polsce. W 1899 r. był współzałożycielem biblioteki „Ezra”. Od 1919 r. do śmierci w 1936 r. był posłem na Sejm.

Z wnioskiem o nazwanie skweru imieniem Abrahama Ozjasza Thona wystąpiła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Bezimienna jak dotąd ulica w obrębie Szpitala Uniwersyteckiego, łącząca ul. Wielicką z ul. M. Jakubowskiego, będzie teraz ulicą Marii Orwid. O jej upamiętnienie zaapelowała krakowska przewodniczka Alicja Zioło.

Maria Orwid; fotografia pochodzi z publikacji “Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek” Fundacji Przestrzeń Kobiet

Maria Orwid (Maria Pfeffer) urodziła się w Przemyślu w 1930 r. W latach Zagłady straciła większość rodziny. Po 1945 r. przeprowadziła się do Krakowa. Uczyła się w gimnazjum i liceum sióstr urszulanek, następnie podjęła studia na Akademii Medycznej. Jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce zdecydowała się zająć psychiatrią. Razem z Antonim Kępińskim prowadziła badania i terapię byłych więźniów obozów koncentracyjnych – pierwsze w świecie prace dotyczące traumy poobozowej. Była autorką pionierskich prac opisujących psychiczne skutki wojennych przeżyć, mających również wpływ na kolejne pokolenia. Maria Orwid była jednym z pierwszych psychiatrów, który zainteresował się zdrowiem psychicznym nastolatków. W 1978 r. roku założyła w Krakowie Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, którą kierowała do 2000 r. Była pionierką terapii rodzin w Polsce, jej idee i koncepcje w dziedzinie psychiatrii, w tym zwłaszcza psychiatrii dzieci i młodzieży, rewolucjonizowały tę dziedzinę. Zabiegała o tolerancję i pluralizm, udzielała się społecznie. Zmarła 9 lutego 2009 r. i została pochowana na cmentarzu żydowskim w Krakowie.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!