Z krakowskiej synagogi Izaaka wyniesiono zwój Tory. Spór o budynek trwa

Chodzi o dziedzictwo czy pieniądze? Spór o synagogę Izaaka w Krakowie trwa i nic nie wskazuje na to, że szybko się zakończy.

Od poniedziałku Fundacja Chabad Lubawitch nie może korzystać z synagogi Izaaka, której właścicielem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. GWŻ uważa, że Chabad prowadził nieuzgodnione z konserwatorem zabytków remonty oraz zalega z opłatami. Chabad zaś zarzuca gminie, że traktuje ten budynek jako “lokal do wynajęcia”, a w całej sprawie chodzi wyłącznie o pieniądze. Gdyby fundacja zgodziła się płacić wyższy czynsz, problemów by nie było.

Przewodniczącym GWŻ w Krakowie jest Tadeusz Jakubowicz. Styl, w jakim zarządza gminą od lat budził kontrowersje. Regularnie pojawiają się zarzuty o to, że trudno zostać członkiem krakowskiej gminy, której władze niechętnie mają patrzeć na próby reformowania tej instytucji. Jakubowicz wydaje się nie przejmować krytyką. Jego pozycja jest mocna. Kiedy wybuchł spór o synagogę Izaaka, wiele osób – wypowiadając się na ten temat – prosiło o anonimowość, obawiając się reakcji GWŻ.

Ale to właśnie Jakubowicz sprowadził do Krakowa Eliezera Gurary’ego i mianował go naczelnym rabinem miasta. Ich relacje szybko się popsuły, a w poniedziałek o sporze o jedną z krakowskich synagog usłyszeli wszyscy.

Mediacji próbował naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. W czwartek miał odebrać przedmioty pozostawione przez wiernych w synagodze. Nikt jednak nie przyszedł, by go tam wpuścić. Schudrich przeszedł przez ogrodzenie, ale okazało się, że zamki w budynku zostały już wymienione.

Gmina twierdzi, że zależy jej na tym, by synagoga była otwarta dla wszystkich. – Bez portretów cadyków, którzy należą do jednych Żydów, ale nie należą do drugich. Bez nawracania na taki czy inny obrządek. Bez patrzenia, czy ktoś ma żonę gojkę lub męża goja – mówił, cytowany przez Gazetę Wyborczą, Jakub Lewinger, zarządca synagog w Krakowie.

– Ta synagoga nie należy do gminy żydowskiej, tylko do wszystkich Żydów – podkreślał rabin Gurary w rozmowie z GW. Wyjaśnił też, że GWŻ zaproponowała podniesienie czynszu z 3 do 25 tys. zł miesięcznie.

W piątek przewodniczący krakowskiej GWŻ przekazał rabinowi Schudrichowi Torę z synagogi Izaaka. Zwój został zaniesiony do JCC Kraków.

We wtorek stan synagogi oceni nadzór budowlany. Następnie gmina zapowiada remont, na który łącznie potrzeba ok. 1,5 mln zł.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!