Z krakowskiej synagogi Izaaka wyniesiono zwój Tory. Spór o budynek trwa

Chodzi o dziedzictwo czy pieniądze? Spór o synagogę Izaaka w Krakowie trwa i nic nie wskazuje na to, że szybko się zakończy.

Od poniedziałku Fundacja Chabad Lubawitch nie może korzystać z synagogi Izaaka, której właścicielem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. GWŻ uważa, że Chabad prowadził nieuzgodnione z konserwatorem zabytków remonty oraz zalega z opłatami. Chabad zaś zarzuca gminie, że traktuje ten budynek jako “lokal do wynajęcia”, a w całej sprawie chodzi wyłącznie o pieniądze. Gdyby fundacja zgodziła się płacić wyższy czynsz, problemów by nie było.

Przewodniczącym GWŻ w Krakowie jest Tadeusz Jakubowicz. Styl, w jakim zarządza gminą od lat budził kontrowersje. Regularnie pojawiają się zarzuty o to, że trudno zostać członkiem krakowskiej gminy, której władze niechętnie mają patrzeć na próby reformowania tej instytucji. Jakubowicz wydaje się nie przejmować krytyką. Jego pozycja jest mocna. Kiedy wybuchł spór o synagogę Izaaka, wiele osób – wypowiadając się na ten temat – prosiło o anonimowość, obawiając się reakcji GWŻ.

Ale to właśnie Jakubowicz sprowadził do Krakowa Eliezera Gurary’ego i mianował go naczelnym rabinem miasta. Ich relacje szybko się popsuły, a w poniedziałek o sporze o jedną z krakowskich synagog usłyszeli wszyscy.

Mediacji próbował naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. W czwartek miał odebrać przedmioty pozostawione przez wiernych w synagodze. Nikt jednak nie przyszedł, by go tam wpuścić. Schudrich przeszedł przez ogrodzenie, ale okazało się, że zamki w budynku zostały już wymienione.

Gmina twierdzi, że zależy jej na tym, by synagoga była otwarta dla wszystkich. – Bez portretów cadyków, którzy należą do jednych Żydów, ale nie należą do drugich. Bez nawracania na taki czy inny obrządek. Bez patrzenia, czy ktoś ma żonę gojkę lub męża goja – mówił, cytowany przez Gazetę Wyborczą, Jakub Lewinger, zarządca synagog w Krakowie.

– Ta synagoga nie należy do gminy żydowskiej, tylko do wszystkich Żydów – podkreślał rabin Gurary w rozmowie z GW. Wyjaśnił też, że GWŻ zaproponowała podniesienie czynszu z 3 do 25 tys. zł miesięcznie.

W piątek przewodniczący krakowskiej GWŻ przekazał rabinowi Schudrichowi Torę z synagogi Izaaka. Zwój został zaniesiony do JCC Kraków.

We wtorek stan synagogi oceni nadzór budowlany. Następnie gmina zapowiada remont, na który łącznie potrzeba ok. 1,5 mln zł.