Spotkania książkowe na Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym – 21-25 sierpnia

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 21 do 25 sierpnia na siódmą już edycję Pardes Festival–Spotkań z Kulturą Żydowską. Festiwal rozgości się w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego. Na koncert muzyki sefardyjskiej wybierzemy się do klimatycznego Teatru Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem, a na wycieczkę pojedziemy na janowiecki brzeg Wisły. W programie m.in. zwiedzanie Zamku i spacer po miasteczku wytyczony śladami żydowskimi w Janowcu.

Organizatorzy zachęcają do udziału w spotkaniach literackich i rozmowach o książkach, prezentacjach multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematycznym po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Tego roku organizatorzy festiwalu proponują wyjątkowo interesujący program literacki. Pardes Festival koncentruje się na tematach żydowskich, ale ważnym wątkiem programu festiwalowego jest także problematyka mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących współcześnie Polskę.

22 sierpnia, w trakcie Popołudnia ze Śliwką, zaplanowana jest prezentacja publikacji „Herbarium. Zielnik łemkowski – dla dużych i małych”/ Лемківский зільник. Wydawnictwo napisane jest w dwóch wersjach językowych: łemkowskiej i polskiej. Autorzy: Marta i Krzysztof Butrynowie, ilustracje: Edyta Piekarczyk, wydawnictwo: Fundacja Stara Droga.

23 sierpnia odbędzie się promocja prozy biograficznej Ester Singer Kreitman, starszej siostry noblisty, Izaaka Baszewisa Singera. W spotkaniu wezmą udział potomkinie rodu Singerów: wnuczka noblisty przyleci do Polski z Izraela, wnuczka Ester Singer Kreitman z Francji. „Taniec demonów” ukaże się na rynku książki już niebawem. W programie przewidziano czytanie fragmentów prozy Ester Kreitman w wykonaniu Jana Tuźnika, a na finał spotkania pokaz filmu „Ojczyzna jidysz”. “Taniec Demonów”Ester Singer Kreitman to drugie dzieło pisarki w polskim przekładzie. W 2016 r. ukazał się zbiór opowiadań “Rodowód”. Współorganizatorem spotkania jest wydawnictwo Fame Art.

24 sierpnia w programie festiwalu dwa wydarzenia literackie: przedpołudniowe spotkanie z Ewą Andrzejewską, autorką książki o Pinchasie Bursteinie, żydowskim malarzu z Nowego Sącza „Maryan. Powrót” i popołudniowe spotkanie poświęcone reportażom Mordechaja Canina „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce”. „Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza”. Tak zaczyna się ta książka. Mordechaj Canin, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Swoje relacje drukował w “Forwerts”, nowojorskiej gazecie w języku jidysz. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 r., ukazał się w polskim przekładzie po raz pierwszy (wydawnictwo Nisza).

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka https://www.facebook.com/PardesFestival/

źródło: Fundacja Spichlerz Kultury