Przestrzeń muzyki na Pardes Festival / Kazimierz Dolny / Janowiec / 6-11 września

Muzyczne wydarzenia festiwalowe to różne muzyczne światy nasycone niezwykłym klimatem i charyzmą wykonawców. Zachęcamy do lektury całego programu Pardes Festival: https://pardesfestival.pl/program-pardes-festival-2022-zapraszamy-6-11-wrzesnia-kazimierz-dolny-janowiec/

W czwartek festiwalowy, 8 września, godz. 20:00, organizatorzy zapraszają na wyjątkowy wieczór muzyczny „W stronę SEFARAD – sefardyjskie pieśni miłosne” w wykonaniu Anny Riveiro (śpiew, gitara) i Michała Pindakiewicza ( gitara). Spotykamy się na patio Kamienicy Celejowskiej i w ogródku Hamsa Restobar (liczba miejsc ograniczona!)

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski – Sefarad to hebrajska nazwa Hiszpanii. Wyboru pieśni do programu „W stronę SEFARAD” dokonała charyzmatyczna wokalistka Anna Riveiro, mistrzyni pieśni sefardyjskich. Artystka stosuje techniki wokalne nawiązujące do klimatu muzyki dawnej Hiszpanii i interpretacji muzyki sefardyjskiej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wszystkie pieśni wykonuje w oryginalnym języku Sefardyjczyków – ladino. Wokalistce towarzyszy Michał Pindakiewicz, wirtuoz gitary klasycznej.

Na finał pikniku festiwalowego w janowieckim skansenie wystąpi Orkiestra Galicja. W sobotę, 10 września, wydarzenia piknikowe już od godziny 11:00, a na finał koncert na Scenie przed Stodołą! https://pardesfestival.pl/zapraszamy-na-piknik-w-skansenie-janowieckim-pardes-znaczy-ogrod-mleko-miod-i-wino-sobota-10-wrzesnia-od-godz-1100/

Orkiestra Galicja to projekt Kapeli Niwińskich, poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, a muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja dedykujemy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

W dawnej Galicji, w bliskim sąsiedztwie, kształtowały się przez stulecia różne tradycje muzyczne i wykonawcze nasycone klimatem wszystkich krain tego obszaru. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie. Usłyszymy dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni obu tradycji.

Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, zebrana podczas badań terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX-wiecznych zapisów Oskara Kolberga.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, lubelskie.pl i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN objęli Pardes Festival patronatem honorowym.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!