Muzyka Diaspory Sefardyjskiej na Pardes Festival 2019

Muzycznym zwieńczeniem Pardes Festival jest w tym roku koncert pieśni sefardyjskich.

Historia pieśni sefardyjskich jest długa i zawiła: obejmuje wielkie połacie czasu i przestrzeni, opowiada o losach rozproszonej wspólnoty i losach poszczególnych ludzi. Trudno odnaleźć początek tej historii – czy zaczyna się z przybyciem pierwszych Żydów do kraju przez nich zwanego Sefardem, a później znanego jako Hiszpania, czy też w roku 1492, kiedy to edyktem Królów Katolickich wygnano Żydów z Półwyspu Iberyjskiego – zdawałoby się raz na zawsze.

Gerard Edery Trio wykona pieśni charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych pod koniec XV w. z Hiszpanii i Portugalii. W utworach diaspory sefardyjskiej słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem nastrojowe i melancholijne przenoszą w południowe klimaty zabarwione muzycznymi kolorami Orientu.

Gerard Edery urodził się w Casablance. Dorastał w Paryżu i Nowym Jorku. Wyszkolony jako klasyczny baryton w The Manhattan School of Music, ma w swoim dorobku ponad trzydzieści ról w operach w całych Stanach Zjednoczonych. Był m.in. solistą kantorem w synagodze The Village Temple w Nowym Jorku. Uważany jest za jednego z czołowych wykonawców pieśni sefardyjskich na świecie. Został uhonorowany m.in. nagrodą Sephardic Musical Heritage Award oraz nagrodą Meet the Composer Grant.

Żydzi sefardyjscy otworzyli własną tradycję muzyczną na świat i w taką wędrówkę muzyczną z Gerard Edery Trio wyruszymy w trakcie wieczornego koncertu w sobotę, 24 sierpnia. Organizatorzy zapraszają do Teatru Klepisko na spotkanie z bogactwem języka ladino, wielością technik głosowych i różnorodnością brzmień utrwalonych w muzyce sefardyjskiej.

Gerard Edery – gitara, śpiew
Izabela Buchowska – wiolonczela
Piotr Kopietz – bandoneon, akordeon

godz. 20.00 | Teatr Klepisko | sprzedaż biletów przed koncertem | bilet 40 zł |

Teatr Klepisko / Skowieszynek 15 – droga przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka, skręt na lewo, w polną drogę do Teatru Klepisko |

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival/ i lektury programu: https://www.kazimierzdolny.pl/news/pardes-festival%E2%80%9819:-roznorodnosc-to-wartosc-i-bogactwo/71900.html