Zapraszamy na piknik w zielonej przestrzeni janowieckiego skansenu

W nieśpiesznym klimacie późnego lata, w powolnym rytmie nadchodzącej jesieni spotykamy się już niebawem w urokliwym janowieckim skansenie. Przymglone już nieco słońce, zieleń naznaczona zbliżającą się jesienią, bogactwo darów natury, które tak hojnie oferuje Lubelszczyzna i beztroska piknikowa atmosfera to scenariusz na udany sobotni wypoczynek.

PARDES znaczy OGRÓD / MLEKO, MIÓD i WINO / Janowiec /
10 września / sobota / od godz. 11:00

W partnerstwie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym / oddział Zamek w Janowcu

Program pikniku: https://pardesfestival.pl/wp-content/uploads/2022/08/piknik2022_afisz_.pdf

Zachęcamy do smakowania tego, co wspólne dla kuchni polskiej i żydowskiej, odkrywania nowych smaków i rozkoszowania się bogactwem kulinarnym Lubelszczyzny: różnorodnością produktów lokalnych i regionalnych, degustowania lokalnych win i lubelskich cydrów.

Przestrzeń janowieckiego skansenu pozwala na piknikowy wypoczynek w otoczeniu bujnej zieleni, blisko natury, z widokiem na nadwiślańskie pejzaże. Aby piknik był w pełni udany, warto wybrać jeden z wielu wiklinowych koszy z warsztatu znanego wikliniarza Mariusza Baryczki, dokonać zakupów u lokalnych producentów i wyjechać z Janowca z wiktuałami na całą długą zimę.

Zapraszamy do udziału w wyjątkowo bogatym programie piknikowym. Zaczynamy oprowadzaniem kuratorskim po fascynującej wystawie etnograficznej w skansenowym spichlerzu „Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki”. Tuż po oprowadzaniu zapraszamy na warsztat wycinanki żydowskiej z Joanną Matyjasek (prosimy zabrać małe ostre nożyczki).

Na finał pikniku, o godz. 17:00, koncert Orkiestry Galicja na Scenie „Przed Stodołą”. Muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja dedykujemy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

O godz. 19:00 słynna już pograjka w janowieckiej knajpie „U Marceli”. Do tańca skocznie przygrywa Orkiestra Galicja! Usłyszymy dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni tradycji polskiej i ukraińskiej.

Żydowskie menu serwuje w trakcie Pardes Festival wspaniała janowiecka restauracyjka „Maćkowa Chata”.

W niedzielę festiwalową zapraszamy na wycieczkę do winnicy rodziny Sienkiewiczów – na pożegnalny kieliszek wina za pomyślność gości festiwalowych i Pardes Festival. Naprawdę warto się wybrać do Samoklęsk! https://winosienkiewicz.pl/ Samoklęski 1, tel. 602433676.

Życzymy udanego piknikowania. Spotykamy się w sobotę, 10 września, od godz. 11:00!

PIKNIK | KONCERT ORKIESTRY GALICJA  | POGRAJKA w KNAJPIE „U MARCELI” | ŻYDOWSKIE SMAKI w „MAĆKOWEJ CHACIE”

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, lubelskie.pl i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN objęli Pardes Festival patronatem honorowym.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!