Spektakl o dziewczynie z Nowolipek

Archiwum pamięci Idy Rosenberg zostało odkryte przy okazji prac nad upamiętnieniem Archiwum Ringelbluma na warszawskich Nowolipkach. Historia ta stała się podstawą spektaklu “Baszert. Dziewczyna z Nowolipek”. Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok miał swoją premierę 25 sierpnia w Gorzowie, wkrótce będzie można go zobaczyć w ŻIH.

Aktorka wciela się w dwie kobiety, Olę i Idę, które dzieli wszystko, ale połączył je los i adres na warszawskich Nowolipkach, gdzie w 1942 roku zakopano dokumenty Archiwum Ringelbluma.

Urodzona 35 lat po wojnie Ola, która zajmowała się koordynacją działań na rzecz wybudowania na Nowolipkach Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w Warszawie, odkrywa także inny, cenny zbiór – osobiste archiwum pamięci inspirowane życiem Idy z domu Rosenberg, mieszkającej przed wojną przy Nowolipkach 68. Właśnie tam, gdzie zakopano ten „skarb”, wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Ola powoli przeistacza się w Idę, aby przywołać jej wspomnienia do życia.

Ida Rosenberg; fot. archiwum Aleksandry Engler-Malinowskiej

Co skrywa to drugie „archiwum”, w którym mała Ida przechowywała wspomnienia o ludziach i miejscach? Spektakl jest hołdem dla tych, których zabrała ze sobą wojna, ale żyją nadal w Archiwum Pamięci.

Spektakl realizowany w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., a realizacja wydarzenia objęta jest Honorowym Patronatem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Tekst: Iwona Kusiak (przy współpracy z Aleksandrą Engler-Malinowską)
Reżyseria: Daria Anfelli
Scenografia: Martyna Stachowczyk
Muzyka: Paweł Paluch
Choreografia: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska

Terminy spektaklu w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim:
12 września, godz. 11,
16 września, godz. 19.

Termin spektaklu w ŻIH:
18 września, godz. 18.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!