Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy. Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują oni dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

Prace prezentowane na wystawie powstawały podczas kilkunastu intensywnych miesięcy – dziesiątek spotkań z artystkami i społecznikami, warsztatów twórczych, odwiedzin w muzeach, rozmów z historyczkami i kuratorami. Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia, materiały z przedwojennej prasy, afisze, a także opowieści o przedwojennych mieszkankach i mieszkańcach Falenicy ocalałych z Zagłady, opracowane na podstawie księgi „Sefer Falenic”. Znajdziemy tu także prace zupełnie współczesne – instalacje, materiały kartograficzne i fotografie, które między innymi poruszają temat walki o miejsce w przestrzeni publicznej.

Młodzież wraz z zespołem Fundacji na rzecz Wielkich Historii opracowała również program towarzyszący wystawie, który pogłębi ważne wątki, m.in. spotkania z twórcami, koncert Jana Młynarskiego i pokazy filmu „Droga młodych” Aleksandra Forda.

Wystawa będzie prezentowana od 8 do 15 grudnia od godz. 9 do 21 w Kinokawiarni Stacja Falenica (Patriotów 44b).

Program:

8 grudnia (czwartek)
19.00 – wernisaż wystawy (uroczyste otwarcie i oprowadzanie kuratorskie)

9 grudnia (piątek)
19.00 – wieczór gier planszowych (w planach rozgrywki m.in. w Letnisko i Polin)
19.00 – oprowadzanie kuratorskie

10 i 11 grudnia (sobota, niedziela)
16.00 – oprowadzanie kuratorskie
18.00 – pokaz filmu „Droga młodych” (reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 56 min) – ze względu na wielkość sali obowiązują zapisy (10 grudnia: https://forms.office.com/r/qhUPEGqTBn; 11 grudnia: https://forms.office.com/r/LHcu57aiA8 )
19.00 – pokaz filmu „Falenicka Atlantyda” (reż. Ireneusz Dobrowolski, Justyn Kołakowski, Polska 2020, 54 min) – ze względu na wielkość sali obowiązują zapisy (10 grudnia: https://forms.office.com/r/cHujDTvTH2; 11 grudnia: https://forms.office.com/r/w8fgGppNav)

12 grudnia (poniedziałek)
19.00 – oprowadzanie kuratorskie

13 grudnia (wtorek)
19.00 – oprowadzanie kuratorskie

14 grudnia (środa)
19.00 – spotkanie poświęcone „Sefer Falenic” z Jolantą Pełką, prezesem Zarządu Europejskiego Instytutu Kultury, animatorką kultury i społeczniczką współodpowiedzialną za przekład i publikację księgi pamięci, a także upamiętnienie Sanatorium dla dzieci im. W. Medema w Miedzeszynie

15 grudnia (czwartek)
18.30 – finisaż wystawy (koncert Jana Młynarskiego, oprowadzanie kuratorskie)

Organizator
Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Współorganizator
Dzielnica Wawer

Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!