Nowe dzieła sztuki współczesnej i finisażowe wydarzenia na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” w Muzeum POLIN

Fot. Magda Starowieyska / Muzeum Polin

Już tylko do 12 grudnia w warszawskim Muzeum POLIN można rozsmakować się w żydowskiej kulturze kulinarnej, obejrzeć nowe dzieła sztuki współczesnej oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach finisażowych. To za sprawą wystawy „Od kuchni”, która w atrakcyjny sposób przedstawia charakterystyczne potrawy, sposoby ich przyrządzania, pochodzenie i znaczenie. Odnajduje wiele elementów wspólnych tradycyjnej kuchni polskiej i żydowskiej. I pokazuje, że stół to doskonała platforma spotkania i dialogu kultur, o czym przekonało się już ponad 80 tysięcy zwiedzających ekspozycję.

Do 12 grudnia Muzeum POLIN zaprasza na odmienioną wystawę czasową, poszerzoną o nową pracę – instalację Moniki Drożyńskiej – oraz odświętny, chanukowy program wydarzeń finisażowych dla dorosłych i dla dzieci.

Podobnie, jak przez cały okres prezentacji wystawy, tak i w jej finale (piątek-sobota, 9-11 grudnia) Muzeum POLIN przygotowało bogaty program towarzyszący. Znalazły się w nim między innymi: ostatnia w tym roku uroczysta, chanukowa kolacja szabatowa w holu muzeum; kulinarne spacery z degustacją potraw; oprowadzania kuratorskie, a także słodkie obchody Chanuki z rodzinnymi warsztatami kulinarnymi, muzealno-kulinarną grą terenową w przestrzeniach POLIN i pamiątkowymi zdjęciami wykonanymi w muzealnej fotobudce oraz finisażowym smakowaniem pączków.

W ostatnich dniach wystawy w Muzeum POLIN zagości też instalacja zapachowa „Bottanicum” Moniki Opieki-Nowak – inspirowana aromatycznymi przyprawami kuchni żydowskiej oraz wierzeniami i historią judaizmu (sobota-niedziela, 10-11 grudnia).

Muzeum zaprosi również widzów do stołu przygotowanego przez kolektyw osób migranckich i uchodźczych Słuszna Strawa/Kobiety Wędrowne, aby wyrazić solidarność z osobami szukającymi schronienia w Polsce (niedziela, 11 grudnia, godz. 18:00).

O wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”

Kultura kulinarna jest bardzo istotnym elementem żydowskiej tożsamości: umacnia poczucie przynależności do wspólnoty, a jednocześnie stanowi wyznacznik odrębności. Kształtowała się na przestrzeni tysiącleci w różnych szerokościach geograficznych i dlatego jest dziś tak bardzo różnorodna. Wystawa „Od kuchni” ukazuje tę złożoność. Przedstawia religijny fundament spajający żydowską kuchnię, czyli zasady koszerności związane z przygotowaniem posiłków i jej produktami, ale również współczesne odchodzenie od tradycji i międzykulturowej wymiany. Mówi o tym, jak dzięki migracjom wędrowały także potrawy i produkty – dochodziło do niezwykłych fuzji różnych tradycji. Jest to więc opowieść zarówno o specyfice żydowskiej kuchni, jak i o tym, dlaczego dziś tak trudno jest zamknąć ją w sztywnych ramach.

Wystawa prezentuje obiekty, zdjęcia, a nawet gotowe przepisy na dania. Towarzyszą im wywiady z ekspertami kulinarnymi, historykami i osobami, których działania w praktyce wiążą się z żydowską kuchnią. Wszystkie rozwijają główne idee ekspozycji podzielonej tematycznie na: Tradycję, Diasporę, Nowoczesność i Wspomnienia.

Wystawa ma też swoją współczesną ścieżkę artystyczną – cztery instalacje-stoły stworzone przez Annę Królikiewicz, artystkę, dla której kultura kulinarna i jej wielowymiarowość stanowią ważny wątek twórczości.

Nowym zabiegiem artystycznym jest instalacja Moniki Drożyńskiej, artystki i aktywistki, prekursorki technik hafciarskich w sztuce współczesnej oraz tkaniny w przestrzeni publicznej. Jej praca z serii „Obrusy” – wyjściowo przygotowana jako interwencja artystyczna na wystawie – została włączona do ekspozycji i można ją teraz oglądać do końca trwania wystawy. Artystka, posługując się techniką haftu ręcznego, przygotowała białą tkaninę pokrytą białym haftem. W ten sposób oddała ograniczenia, jakich w poznawaniu kultury żydowskiej doświadczają osoby spoza żydowskiego świata. Napisany na tkaninie, prawie niewidoczny haft, jest komentarzem do często nieuświadomionej obecności kuchni żydowskiej w codziennym życiu w Polsce.

Tkanina dokumentuje spotkania artystki z przedstawicielkami społeczności żydowskiej oraz jej prywatne poszukiwania. Można próbować odczytać na niej fragmenty wypowiedzi dotyczące żydowskiej kuchni, nazwy wybranych potraw oraz słów, które – zapożyczone z żydowskiego świata kulinariów – zakotwiczyły się w polskim słowniku.

Do 12 grudnia Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie przy wspólnym stole.

Więcej informacji: https://polin.pl/pl/wydarzenie/finisaz-wystawy-od-kuchni-swieto-chanuki

Rodzinna Chanuka: https://polin.pl/pl/wydarzenie/rodzinna-chanuka-2022

 

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!