Wakacyjne porządki na cmentarzach żydowskich

Fot. Steven D. Reece/The Matzevah Foundation

Białystok, Krzepice, Oświęcim, Przerośl i inne miasta… W upale lub w deszczu wolontariusze porządkują cmentarze.

W miniony czwartek zakończyła się kolejna akcja porządkowania cmentarza w Białymstoku, zorganizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael.

„Uczestniczyło w niej niemal 40 wolontariuszy z Bialystok Cemetery Restoration Project, Aktion Suchnezeichen Friedensdienste oraz mieszkańców Białegostoku” – mówi Heidi Szpek-Idzikowski – „Podnieśliśmy ponad 400 nagrobków, wiele zostało oczyszczonych i udokumentowanych, a wybrane macewy w pełni odrestaurowane”.

Akcję zwieńczyło zaproszenie mieszkańców do zwiedzenia cmentarza.

Wakacje to czas wytężonej pracy dla działaczy i sympatyków amerykańskiej The Matzevah Foundation. Od 17 czerwca wolontariusze fundacji sprzątali cmentarz w Krzepicach, tydzień później przenieśli się do Krośniewic, a w sierpniu pojawili się w Oświęcimiu. W poniedziałek, 19 sierpnia fundacja rozpoczęła porządkowanie cmentarza w Przerośli. W prace angażują się także miejscowi społecznicy i potomkowie żydowskich emigrantów.

Nie próżnuje też Fundacja Antyschematy 2. Dzięki zaangażowaniu jej członków, uporządkowane zostały cmentarze żydowskie w Jaśle i Sędziszowie Małopolskim.

W Pszczynie wciąż trwa usuwanie skutków wichury, która na początku lipca wyrwała drzewa i doprowadziła do rozbicia kilku nagrobków. Zainicjowana przez Sławomira Pastuszka zbiórka pozwoliła pozyskać 10 100 zł na pokrycie kosztów robót.

Również na apel Sławomira Pastuszki 12 sierpnia grupa wolontariuszy porządkowała cmentarz żydowski w Sośnicowicach, którym już wcześniej opiekował się Grzegorz Kamiński.

„Muszę podkreślić wspaniałe i serdeczne przyjęcie nas, wolontariuszy, przez mieszkańców Sośnicowic” – mówi Sławomir Pastuszka i już rekrutuje chętnych do pomocy w zapoczątkowanych przez niego rok temu pracach na coraz bardziej niszczejącym cmentarzu w Czechowicach-Dziedzicach.

W ostatnich tygodniach Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Ochotniczy Hufiec Porządkowania Cmentarza Żydowskiego im. J. Rajnfelda zorganizowały trzy akcje sprzątania cmentarza w Warszawie przy ul. Okopowej. Wsparła ich 30-osobowa grupa wolontariuszy z RPA i Australii.

„W środę 40 harcerzy będzie pracować w Warszawie, a za tydzień w środę ta sama grupa na cmentarzu w Warszawie-Radości” – zapowiada Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

W najbliższych dniach Fundacja Dziedzictwa Kulturowego zamierza zakończyć odbudowę mauzoleum bojowników o niepodległość Polski na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Termin oficjalnego otwarcia nie jest jeszcze ustalony.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!