Boisko na grobie cadyka. Będzie upamiętnienie?

Fot. תאגיד השידור הישראלי

W ubiegłym miesiącu grupa chasydów z dynastii Modzitz (Dęblin) modliła się na środku niewielkiego boiska w Kazimierzu Dolnym. To dlatego, że w tym miejscu prawdopodobnie pochowany jest rabin Ezechiel Taub z Kazimierza, który zmarł w 1856 r.

Taub był uczniem słynnego Jakuba Icchaka Horowitza – “Widzącego z Lublina”.

“Jego dwór w Kazimierzu przyciągał liczne rzesze chasydów, wierzących w cudowne moce cadyka” – informuje strona kirkuty.xip.pl . Synowie i wnukowie Ezechiela przewodzili wspólnotom chasydzkim w Jabłonowie, Zwoleniu, Nowym Dworze Mazowieckim, Mławie, Warszawie, Wołominie, Dęblinie i Palestynie.

Cmentarz żydowski, na którym spoczął rabin, został założony w XVI w., a zamknięty w latach 50. XIX w. Przylegał on do miejscowej szkoły. Kilka lat temu w szkole doszło do wybuchu gazu. Wtedy zburzono stary budynek, stawiając nową szkołę, a na terenie cmentarza zaprojektowano nowe boisko, na którym dzieci grają w piłkę nożną i koszykówkę.

Oburzenia tym faktem nie kryje Szlomo Cwi Hirsz Taub, potomek rabina. Chasydzi przeprowadzili badania, które pozwoliły zlokalizować nagrobek ich duchowego przywódcy.

Test radarowy potwierdził, że pod ziemią na środku boiska znajduje się kamienna konstrukcja o długości 2,4 metra z dwoma mniejszymi obiektami po bokach. Rabin Taub był bardzo wysokim mężczyzną i został pochowany obok swojego syna i wnuka.

Chasydzi próbowali prowadzić rozmowy z lokalnymi władzami. Te wybudowały niewielki pomnik za murem otaczającym boisko, podkreślający, że miejsce to było niegdyś cmentarzem żydowskim. To jednak, zdaniem chasydów, nie wystarczy.

W sprawę zaangażował się Meir Bulka, przedstawiciel organizacji J-nerations, zajmującej się odnową żydowskiego dziedzictwa w Europie. “Jak taki burmistrz, albo jakikolwiek inny mieszkaniec miasta, czułby się, gdyby dzieci grały w piłkę na grobie jego własnego dziadka?” – mówi Bulka, który również przeprowadził badania archiwalne, dowodzące, że boisko zbudowano na cmentarzu.

Przedstawiciele miasta nie zaprzeczają tym informacjom, ale kładą nacisk na “dialog, mający na celu znalezienie najlepszego kompromisu”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!