Od 6 do 11 września spotykamy się na wydarzeniach festiwalowych w klimacie późnego lata. O festiwalu i jego przesłaniu przeczytacie Państwo na stronie https://pardesfestival.pl/, a program przedstawimy w całości już niebawem. Organizatorzy wraz z licznym gronem partnerów festiwalowych zapraszają na wydarzenia osnute wokół historii miasteczek nad Wisłą, tradycji i kultury żydowskiej mocno wrośniętej w polski pejzaż kulturowy, zgładzony okrutnie w tragicznym wrześniu 1939 r.
Festiwal otwieramy 6 września, godz. 12:00, spacerem kuratorskim po znakomitej kolekcji judaików w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej (gmach główny Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym).
Przywołujemy w programie Pardes Festival nieistniejący już świat przefiltrowany przez wrażliwość artystów tworzących w przeszłości i współcześnie. Sztuka w przestrzeni festiwalowej dominuje w tym roku w całym bogactwie form artystycznych i różnorodności tematycznej. Zapraszamy na dwa spacery tematyczne w odnowionej Kamienicy Celejowskiej i zaaranżowanej na nowo wystawie malarstwa obrazującej historię polsko-żydowskiej kolonii artystycznej.
W programie festiwalu trzy wernisaże: 6 września spotykamy się na wystawie kazimierskich fotografii Zbigniewa Nity, który od lat dokumentuje zmieniający się pejzaż miasteczka: „Kazimierz Dolny to część mojego życia. Część bardzo znacząca i trwająca nadal, chociaż w trochę innym wymiarze. Zmienili się ludzie, zmieniła rzeczywistość”.
7 września zapraszamy na wernisaż obrazów Grażyny Ulman. „Zielnik Gai” to niezwykły, osobisty cykl obrazów, o którym artystka mówi: „Mój zielnik nazywam po łacinie, ale też odszukuję hebrajskie imiona roślin. Bo korzenie mam chrześcijańskie, jak i, co okazało się niedawno, gdy zagłębiłam się w historię rodziny, żydowskie”.
11 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu spotykamy się z Gretą Grabowską, artystką, której kolaże z papieru objęte tytułem „Zapomniane Sąsiedztwo / Teka kazimierska” podziwialiśmy ubiegłego roku. Tego roku artystka zaprezentuje cykl kolaży inspirowany żydowską historią Janowca: „Zapomniane Sąsiedztwo / Teka janowiecka”. Po wernisażu zapraszamy na warsztaty w unikalnej technice kolaży przestrzennych z papieru.
O tradycjach kuchni Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich, wydarzeniach z cyklu „Pardes znaczy Ogród” i wyjątkowym programie muzycznym więcej już niebawem. Szczegółowo wydarzenia dziesiątej edycji festiwalu przedstawiamy także na FB: https://www.facebook.com/PardesFestival/