Kultura żydowska online

"Matki", Teatr Żydowski, fot. Krzysztof Bieliński

Spektakle Teatru Żydowskiego, wirtualne Muzeum Polin, czy portale Żydowskiego Instytutu Historycznego – kultura żydowska przenosi się do sieci, by w tym trudnym okresie nadal mieć kontakt ze swoimi odbiorcami.

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. W najbliższym czasie zaproponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo, spektakle archiwalne, a także transmisje spektakli na żywo, w tym premiery – kiedy tylko będzie to bezpieczne.

Repertuar jest jeszcze opracowywany, ale już dziś znamy niektóre tytuły, w tym tryptyk Mai Kleczewskiej, które zostaną zaprezentowane widzom. Są to m.in.: spektakle w reżyserii Mai Kleczewskiej – „Dybuk”, „Golem” i „Berek”, „W nocy na starym rynku”, reż. Szymon Szurmiej, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu”, reż. Stefan Szlachtycz, „Bonjour Monsieur Chagall”, reż. Szymona Szurmiej i Gołda Tencer, „Straszna gospoda”, reż. Jan Szurmiej, „Proszę bardzo”, reż. Wiktor Rubin.

Poza przedstawieniami Teatr Żydowski pokazywać będzie również inne formy teatralne i performatywne, jak koncerty finałowe Festiwalu Warszawa Singera, benefis Szymona Szurmieja czy spotkania z wybitnymi artystami z cyklu „Bagaże Kultury” prowadzone przez Remigiusza Grzelę. E-repertuar to również czytania performatywne na żywo, w ramach których aktorzy Teatru Żydowskiego czytać będą m.in. sztuki Anat Gov czy Hanocha Levina.

Wszystkie wydarzenia Teatru Żydowskiego będzie można śledzić na wirtualnej scenie na www.teatr-zydowski.art.pl i na teatralnym profilu FB.

Spektakle Teatru Żydowskiego są już obecne w Internecie. Na tej stronie można obejrzeć “Matki” Patrycji Dołowy i Pawła Passiniego według pomysłu Gołdy Tencer, a Ninateka oferuje słynny i wielokrotnie nagradzany spektakl “Aktorzy Żydowscy”.

“Muzeum POLIN w Twoim Domu” to specjalnie przygotowany wybór spacerów po wystawach, podcastów i relacji wideo, dzięki którym będzie można regularnie spotykać się online. W najbliższych dniach Muzeum proponuje spotkania m.in. z Marianem Turskim, Agnieszką Holland, Normanem Davisem i Marcinem Wichą.

Chętni wybiorą się także na spacer po wystawie “1000 lat historii Żydów polskich” – po której przewodnikami będą Maria Seweryn i Maciej Orłoś.

Dzieciom Muzeum proponuje quiz edukacyjny “Żydowski – co to znaczy?”. Quiz dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich rodziców i nauczycieli przybliży w formie multimedialnej zabawy najważniejsze i najciekawsze pojęcia związane z judaizmem. Można wysłuchać siedmiu opowieści o żydowskich świętach, języku i zwyczajach oraz wspólnie rozwiązać zadania. Autorką tekstów quizu jest Zofia Stanecka, którą niektórzy znają również z kultowej serii książeczek o Basi.

Zapraszamy do śledzenia strony Muzeum Polin, gdzie w najbliższych dniach będą dodawane kolejne ciekawe propozycje.

Żydowski Instytut Historyczny zachęca do korzystania z portalu Delet, Centralnej Biblioteki Judaistycznej oraz internetowej Księgarni na Tłomackiem.

Portal Delet został stworzony, by w innowacyjny sposób umożliwić prezentację najcenniejszych zbiorów pozostających w pieczy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. W ich skład wchodzi kolekcja Oneg Szabat, wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO. Ten unikatowy zespół ocalałych z Zagłady dokumentów powstał dzięki heroicznej pracy grupy, która w warszawskim getcie gromadziła relacje, zbierała dokumenty, prowadziła własne badania i w końcu ukryła ten zbiór w piwnicy szkoły przy ul. Nowolipki 68. Kolekcja Oneg Szabat, czyli Podziemne Archiwum Getta Warszawy, przedstawia ogromną wartość – dokumentuje przebieg Holokaustu i II wojny światowej. Dzięki portalowi Delet materiały z tej kolekcji mogą być wykorzystane zarówno do celów badawczych, jak i do celów edukacyjnych.

Centralna Biblioteka Judaistyczna prezentuje w Internecie zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego w postaci cyfrowej. Misją CBJ jest udostępnienie wszystkich zbiorów ŻIH, a także poprzez osadzenie ich w kontekście historycznym, zbudowanie narzędzia pracy dla historyków, genealogów oraz osób zainteresowanych kulturą i historią Żydów w Polsce. Zbiory CBJ obejmują Archiwum Ringelbluma wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbiory prezentowane w Centralnej Bibliotece Judaistycznej zostały opracowane przez zespół naukowy Instytutu oraz pracownię digitalizacji.