„Sanatorium pod Klepsydrą” – performance Agaty Dudy-Gracz

28 kwietnia aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie wystąpią w niezwykłym projekcie jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia Agaty Dudy-Gracz. Przywołają w pamięci niepowtarzalną magię świata Brunona Schulza i staną się pacjentami jego „Sanatorium pod Klepsydrą”. Wszystko rozgrywać się będzie w jednym z gmachów nowej siedziby Sinfonii Varsovia, w którym do niedawna mieścił się Instytut Weterynaryjny SGGW.

Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić to miejsce z wieloletnią historią na chwilę przed remontem i odbyć wraz z artystami niezwykłą podróż na pograniczu jawy i snu.

Reżyseria i inscenizacja – Agata Duda-Gracz
Kurator projektu – Jan Bończa-Szabłowski (Fundacja Republika Marzeń)
Reżyseria światła – Katarzyna Łuszczyk
Ruch sceniczny – Tomasz Wesołowski
Muzyka na żywo – Maja Kleszcz i Wojtek Krzak
Termin: 28.04.2017 r. g. 19.00
Miejsce: Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272
Bilety: wstęp wolny (brak możliwości rezerwacji)
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/sanatorium-pod-klepsydra-na-podstawie-tekstow-brunona-schulza-performance-agaty-dudy
Strona wydarzenia: https://web.facebook.com/events/200654543769716/
Organizator projektu: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Partner projektu: Sinfonia Varsovia

* Zdjęcie pochodzi z kolekcji „I ciągle widzę ich twarze” Fundacji Shalom, Gołdy Tencer-Szurmiej. Państwowe Gimnazjum w Drohobyczu, 19 maja 1934 roku. Między rzędami ławek przechadza się pisarz Bruno Schulz, nauczyciel rysunku i prac ręcznych. Zginął w 1942 roku zastrzelony na ulicy drohobyckiego getta. Zdjęcie przechował nieżyjący dziś Mieczysław Makarski. Wspominał, że Schulz na lekcjach czytał fragmenty swoich książek, które im, uczniom, wydawały się nieco dziwne.