Europa Wschodnia wciąż ma wiele do zrobienia w sprawie restytucji

Warszawskie getto

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady opublikował raport, z którego wynika, że kraje Europy Wschodniej, a w szczególności Polska, nie wywiązują się ze zobowiązań dotyczących zwrotu mienia zagrabionego Żydom podczas drugiej wojny światowej.

Osiem lat temu rządu 46 państw podpisały Deklarację Terezińską, która miała zapewnić zadośćuczynienie krzywdom dokonamy w latach 30. i 40. Zdaniem Instytutu Polska jest najbardziej jaskrawym przykładem braku wywiązywania się z tej deklaracji. “Wśród krajów Europy Wschodniej, Bośnia i Hercegowina oraz Polska to jedyne państwa, którym nie powiodło się stworzenie kompleksowego systemu restytucji prywatnych nieruchomości odebranych zarówno w czasie wojny, jak i w czasie komunizmu” – napisano w raporcie Instytutu zaprezentowanym w czwartek.

W ubiegłym roku szef MSZ, Witold Waszczykowski, powiedział, że restytucja odbywa się w Polsce od dwóch dekad, a “pochodzenie etniczne lub religijne poszkodowanych nie ma znaczenia, bo polskie prawo traktuje wszystkich w ten sam sposób”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!