Wydarzenia muzyczne na Pardes Festival – Spotkaniach z Kulturą Żydowską

Pamiątkowe zdjęcie weselnej kapeli. Żydowski skrzypek Judły zginął w czasie wojny. Harmonista Karpiński był z rodziny słynnych muzykantów "Owczarków". Grabowski miał brata fotografa, on zrobił zdjęcie. Rawa Mazowiecka, 1930-1939. Osoby: Grabowski - fotograf, Grabowski Józef (trąbka), Judły (skrzypce), Karpiński Władysław (harmonia); z Archiwum Muzyki Wiejskiej / Muzyka Odnaleziona https://www.archiwummuzykiwiejskiej.pl/

Trzy różne stylistycznie koncerty, wszystkie trzy wyjątkowe.

Wydarzenia muzyczne w programie Pardes Festival 2021 wplecione zostały w określony kontekst i wpisane w scenariusz wydarzeń festiwalowych tak, aby goście festiwalowi poznali bogactwo świata muzycznego kojarzonego z idiomem żydowskim w jego wielu wymiarach.

Pierwsze wydarzenie muzyczne Pardes Festival na finał programu w Kazimierzu Dolnym to koncert Tubis Trio (10 września, piątek, godz. 20:00, Hotel Berberys). Usłyszymy utwory Dawida Bajgelmana, słynnego żydowskiego skrzypka, dyrygenta i kompozytora we współczesnych jazzowych aranżacjach lidera zespołu Macieja Tubisa. Językiem muzyki XXI w. Tubis Trio oddaje klimat i emocje przedwojennych i wojennych utworów Bajgelmana. Tubis Trio wystąpi w składzie: Maciej Tubis (klawisze), Paweł Puszczało (kontrabas), Przemysław Pacan (perkusja).

W janowieckim programie Pardes Festival organizatorzy proponują na finał pikniku w skansenie koncert Kapeli Niwińskich ze specjalnym udziałem wybitnej śpiewaczki folkowej Justyny Piernik (11 września, godz. 17:00). „Wieś i miasto”, czyli muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, pieśni weselne i ballady od wiejskich śpiewaczek z Roztocza m. in. od Anny Malec oraz melodie od żydowskich muzykantów południowo-wschodniej Polski, Lubelszczyzny. Koncert opowie o tym spotkaniu, które dokonało się kiedyś na styku wsi i miasteczka, spotkania dwóch kultur i dwóch tradycji odmiennych lecz trwających w odwiecznym dialogu i przenikaniu.

W niedzielę, 12 września, godz. 16:30, w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca, organizatorzy zapraszają do kościoła Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty na koncert na organy i klawesyn w wykonaniu Weroniki Janyst. W programie muzyka epoki baroku, m. in. utwory Salomone Rossiego (rabina i kompozytora na dworze w Mantui), Girolamo Frescobaldiego, Johanna Jakoba Frobergera, Johanna Sebastiana Bacha.

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: polskich miasteczek – żydowskich sztetli, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

8-12 września / Kazimierz Dolny / Janowiec

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski www.lubelskie.pl są jest patronami honorowymi Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia facebooka festiwalowego https://www.facebook.com/PardesFestival/

dr Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!