Licealistki z projektem edukacyjnym o kulturze polskiej i żydowskiej

Organizatorki projektu - Marta, Ola i Zosia

Licealistki Marta, Ola i Zosia chcą w przedszkolach i szkołach mówić o tym, co łączy kulturę polską i żydowską. Swój projekt nazwały “Nasze Awar” („Nasza Przeszłość”), a realizują go w ramach olimpiady “Zwolnieni z teorii”.

“Inicjatywa ta ma być realizowana w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych w formie warsztatów. Przez nie chcemy przybliżać dzieciom i młodzieży powiązania kultury polskiej i żydowskiej” – zapewniają organizatorki projektu.

Żeby móc go realizować, potrzebują środków na druk plakatów, zakup materiałów na warsztaty oraz nagród dla uczestników. Założyły zbiórkę, którą wesprzeć może każdy https://pomagam.pl/nasze-awar

Pomysł na projekt wziął się z obawy, że wspólna historia szybko odchodzi w zapomnienie oraz chęci podkreślenia bliskich relacji kulturowych.

“Chciałybyśmy poprzez warsztaty z dziećmi i młodzieżą pokazać, jak bardzo kultura żydowska powiązana jest z naszą. Zazwyczaj o Żydach słyszymy tylko na lekcjach historii lub czytamy o nich w lekturach szkolnych. Te materiały nie opisują w pełni kultury żydowskiej, historii narodu oraz tego w co Żydzi wierzą i jakie są ich tradycje” – podkreślają licealistki.

“Młode pokolenie nie wie, kim Żydzi są i co tak naprawdę nas z nimi łączy” – zapewniają organizatorki. “Ten projekt ma na celu uświadomienie najmłodszym i naszym licealnym rówieśnikom, kim są Żydzi, w co wierzą, jaka jest ich historia, jakie są ich obyczaje i tradycje – czym jest koszerność, czym jest ortodoksyjność, dlaczego mężczyźni noszą jarmułki itp.”

Olimpiada “Zwolnieni z teorii” to platforma umożliwiająca realizację projektów społecznych. Dziewczyny uzyskały już wsparcie od Allegro, ING. Planują też współpracę z warszawskimi i krakowskimi organizacjami żydowskimi.

“Chcemy, aby młode pokolenia nie tylko wiedziały, że Żydzi mają swoje obyczaje i tradycje, ale również, żeby je rozumieli” – mówią dziewczyny.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!